Zmęczenie — realny problem także w pracy biurowej. Jak sobie poradzić?

– Nie narzekaj! Jak można się zmęczyć siedzeniem za biurkiem? – pytają znajomi. – Chyba nie zamierzasz spędzić całego popołudnia na kanapie? Od czego niby tak osłabłeś, od myślenia?! – wtórują domownicy. Tymczasem Ty codziennie czujesz się jakbyś przez 8 godzin przenosił stutonowy głaz…- Nie narzekaj! Jak można się zmęczyć siedzeniem za biurkiem? – pytają znajomi. – Chyba nie zamierzasz spędzić całego popołudnia na kanapie? Od czego niby tak osłabłeś, od myślenia?! – wtórują domownicy. Tymczasem Ty codziennie czujesz się jakbyś przez 8 godzin przenosił stutonowy głaz…

Do tej pory wydawało Ci się, że zmęczenie w pracy dotyczy przede wszystkim pracowników fizycznych. Tymczasem sam okazujesz się żywym dowodem na to, że… nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że im bardziej czujesz się przemęczony, tym mocniej spada Twoja produktywność. A im mniej jesteś wydajny, tym bardziej cierpią na tym nie tylko Twoje obowiązki zawodowe, ale też życie osobiste. I tak temat się zapętla. O przemęczeniu pracowników umysłowych rzadko się wspomina, ciągle pokutuje przekonanie, że tego typu zajęcie nie ma prawa „zmęczyć”. Ale uwaga! Jeśli o jakimś problemie nie mówimy, nie oznacza to wcale, że on nie istnieje.

Ustal i eliminuj przyczyny

Uczucie zmęczenia to nic innego, jak sygnał od organizmu, który krzyczy „odpocznij”. Objawia się różnie. Problem z koncentracją na podjętych czynnościach, zapominalstwo, spadek chęci do jakiegokolwiek działania, permanentne poczucie braku sił — to tylko kilka z przykładów. I zapamiętajmy jedno — wyczerpanie ma prawo pojawiać się zarówno u osób używających do pracy siły fizycznej, jak i tych korzystających z możliwości intelektu. Jeśli natomiast uczucie przeciążenia w ogóle się pojawia, to na pewno nie bez przyczyny. Powodów mogą być tysiące, co więcej są one zwykle bardzo zróżnicowane. Może wziąłeś na siebie za dużo zadań? A może… zupełnie odwrotnie. Coraz większa liczba pracowników, szczególnie młodych, jest zmęczona marazmem wynikającym z niedoboru obowiązków. Niezależnie od przyczyny, by móc wyeliminować problem, musisz zastanowić się jakie są jego podstawy. Dopiero to pozwoli szukać rozwiązań. Czy będzie to rozmowa z szefem lub współpracownikami, czy zmiana pracy — nieważne. Najistotniejsze, by kroki zaradcze umożliwiły Ci powrót do normalności.

Naucz się luzu i dystansu

Poza tym ważne jest także zachowanie ogólnego dystansu do… wszystkiego. Jeśli odczuwasz napięcie i przemęczenie, dodatkowe „spinanie się” na zapas nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Jeśli więc nie jesteś tzw. „luzakiem” z natury, a chcesz sobie poradzić z znużeniem i napięciem, to musisz się tego… nauczyć. Jak? Planując swój dzień zawsze pamiętaj o uwzględnieniu czasu na odpoczynek. Codziennie wyznacz sobie chwile, które będą zarezerwowane tylko dla Ciebie. Jeśli chcesz dobrze się czuć i pracować w pełnym skupieniu, jest to kwestia kluczowa. Co konkretnie robić, by zaaplikować sobie nieco pozytywnego nastawienia? Oczywiście najczęstsza odpowiedź brzmi zawsze — to co lubisz. Jeśli jednak szukasz bardziej konkretnej recepty, to w na pewno możemy polecić spędzanie czasu ze znajomymi (bez rozmawiania o pracy), weekendowe wyjazdy (bez laptopa i telefonu), proste ćwiczenia na świeżym powietrzu. Pomóc mogą też relaksujący masaż czy energetyzujący prysznic z rana.

Korzystaj z zewnętrznej pomocy

Wszelkiej pomocy. Jeśli czujesz, że problem jest poważniejszy i dotyczy nie tylko kwestii „zewnętrznych”, ale Twojego ogólnie negatywnego nastawienia, odwiedź psychologa lub trenera rozwoju osobistego. Jeśli natomiast „w środku” masz się dobrze, ale przygniata Cię natłok roboty, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie rozwiązań IT w celu maksymalnego odciążenia się od tych czynności, które odpowiednie narzędzia mogą z powodzeniem wykonać „za Ciebie”. Przykładem może być skorzystanie z narzędzia LanguageTool, które służy do automatycznego sprawdzania pisowni i znacznie usprawnia oraz przyśpiesza tworzenie wszelkich pism. Równie dobrze sprawdzi się tu oprogramowanie Google Docs. Umożliwia ono sprawną pracę nad wieloma wersjami projektów, zapewniając ciągłość dostępu do dokumentów, nawet w przypadku dużej mobilności pracowników. Ogromnym ułatwieniem będzie także użycie darmowego programu do wystawiania faktur online Streamsoft Firmino, dzięki któremu zyskasz możliwość intuicyjnego i szybkiego wystawienia dowolnej ilość dokumentów.

Artykuł sponsorowany

Komentarze