15 lutego zaczyna się kolejna akcja rozliczeniowa PIT. Na jakie ułatwienia możemy liczyć

Akcja rozliczeniowa PIT potrwa od 15 lutego 30 kwietnia. Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapewnią wsparcie przy rozliczaniu rocznych deklaracji PIT przez internet. Jakie?

To przede wszystkim usługa Twój e-PIT, udostępniona w tym roku po raz drugi.

– W 2019 r. cieszyła się dużą popularnością dzięki swojej prostocie, przystępności i możliwości rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie – mówi Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Dzięki temu wpłynęło 7 mln e-PIT-ów od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało 8,8 miliona osób. Podatnicy mogą korzystać również ze znanego od lat systemu e-Deklaracje.

Pomoc w rozliczeniu PIT

Osoby, które potrzebują wsparcia w rozliczeniu, będą mogły liczyć na pomoc resortu finansów nie tylko w okienku w urzędzie skarbowym, ale także w punktach rozliczeń w galeriach handlowych czy w ramach specjalnych działań w regionach. W wybrane dni zorganizowane zostaną także specjalne dyżury dla osób z niepełnosprawnościami (głuchych i słabosłyszących), a doradcy odwiedzą uczelnie wyższe. Do dyspozycji podatników przez cały okres rozliczeń pozostaje Krajowa Informacja Skarbowa.

Zaplanowane działania:

  • na wybranych uczelniach eksperci przypomną o korzystnych zmianach podatkowych (w tym o uldze bez PIT dla młodych) i podpowiedzą, jak najłatwiej otrzymać zwrot podatku oraz rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT (luty-kwiecień).
  • Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych w wybranych urzędach skarbowych zapewniona zostanie profesjonalną pomoc tłumacza migowego przy rozliczeniach w ramach dedykowanych dyżurów.
  • 21 marca będzie można wysłać swój e-PIT w przerwie między zakupami. Eksperci będą czekać w specjalnie przygotowanych punktach obsługi podatnika w wybranych galeriach handlowych w Polsce.

Krajowa Izba Rozliczeniowa oferuje m.in.:

  • specjalną linię dot. usługi Twój e-PIT,
  • możliwość zadawania pytań on-line przez e-mail,
  • dodatkowe dyżury w soboty 15 lutego i 25 kwietnia w godz. od 7.00 do 15.00.

Stanowiska komputerowe w urzędach skarbowych

We wszystkich urzędach skarbowych podatnicy będą mieć do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i zapewnioną pomoc przy rozliczeniu PIT. Takich stanowisk w całej Polsce będzie blisko 600.

Akcja rozliczeń na www i FB

Akcję będzie wspierać strona podatki.gov.pl, gdzie oprócz usługi Twój e-PIT i e-Deklaracji podatnicy znajdą wszystkie informacje potrzebne do złożenia PIT, m.in. instrukcje i broszury informacyjne.

Red. PP, fot. podatki.gov.pl

Komentarze