70 tysięcy młodych podatników z Podlasia skorzysta z ulgi „Bez PIT dla młodych”

Dzięki zmianom przepisów osoby pracujące, które nie ukończyły 26. roku życia, nie będą płacić PIT. Żeby już w sierpniu skorzystać z nowych rozwiązań, należy złożyć stosowane oświadczenie swojemu pracodawcy.

Zwolnienie z PIT obejmie przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarobki przekroczą próg, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

W 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ ulga będzie funkcjonować przez pięć miesięcy – od sierpnia do grudnia.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest realizacją zapowiedzi zniesienia podatku PIT dla pracujących do ukończenia 26. roku życia. Dzięki tej zmianie młode osoby będą miały zapewniony lepszy start na rynku pracy.

Przepisy o uldze weszły w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia. W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.

Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

Dzięki zwolnieniu ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia nie będzie płacić PIT, co pomoże im w starcie na rynku pracy.

Płatnik, który otrzyma oświadczenie od pracownika bądź zleceniobiorcy, nie będzie pobierać zaliczek na podatek najpóźniej od kolejnego miesiąca, w którym otrzymał oświadczenie (nie dłużej jednak niż do końca miesiąca, w którym przychody z pracy uzyskane od tego płatnika w 2019 r. podlegały zwolnieniu od podatku).

Red. PP, za: IAS Białystok, fot. pixabay.com

Komentarze