Białystok perspektywą dla inżynierów

Młodzi ludzie mają niełatwe zadanie, aby wybrać odpowiedni kierunek studiów i właściwą ścieżkę kariery. Chcąc wyposażyć przyszłych studentów w informacje o potencjalnych perspektywach, Preply postanowiło zbadać, jakie kwalifikacje są w Polsce najpopularniejsze, najczęściej wymagane i najlepiej płatne.

W Białymstoku najwięcej ofert pracy znaleziono na stanowiskach związanych z inżynierią i robotyką (1. miejsce), finansami, księgowością i biznesem (2. miejsce) oraz IT (3. miejsce).

Wśród mieszkańców Białegostoku największe zainteresowanie zarejestrowano studiowaniem na kierunkach związanych z psychologią (1. miejsce), prawem (2. miejsce) oraz polityką (3. miejsce).

Brak ofert pracy w Białymstoku odnotowano w branży filmowej, teologicznej, muzycznej, politycznej oraz geologicznej.

Pierwsze miejsce w badaniu jako najlepszy kierunek edukacji w Polsce zajmują ex aequo kierunki informatyczne, marketingowe oraz ekonomiczne.

Najwyższe zarobki można oczekiwać w branży matematycznej, statystycznej, ekonomicznej, a zaraz po niej w branży analizy danych. Odpowiednio jest to ponad 19 oraz 16 tysięcy złotych miesięcznie.

Kierunki psychologiczne, medyczne oraz pedagogiczne zajmują pierwsze 3 miejsca w rankingu najczęściej wyszukiwanych kierunków studiów.

Psychologia to aż 145 750 wyszukiwań w ciągu ostatniego roku.

Mnóstwo z nas ukończyło studia wyższe, które nie mają wiele wspólnego z naszym obecnym stanowiskiem w pracy. Edukacja to inwestowanie ogromu czasu oraz pieniędzy. Im lepsza inwestycja, tym większy zysk. Jeśli już poświęcamy się nauce i wykształceniu na przyszłość, najlepiej wybrać drogę naszej kariery mądrze i przyjrzeć się zmianom światowego rynku pracy.

Omawiany ranking jest oparty na wynikach obejmujących rozwój sektorów pracy, średnie wynagrodzenie, liczbę oferowanych stanowisk, elastyczność, dostępność kierunku studiów i popularność kwalifikacji.

Zawody w branży IT zyskały na popularności, ponieważ rozwój tego sektora z roku 2019 na 2020 wyniósł 2,37%, co daje drugi największy wzrost ze wszystkich analizowanych grup. Dodatkowo zawody te cieszą się dużą możliwością pracy zdalnej, która w ostatnich latach jest coraz bardziej pożądana przez pracowników. Na tle innych zawodów stanowiska związane z IT są na trzecim miejscu w rankingu najczęściej dostępnych stanowisk pracy online w Polsce.

Analizując liczbę kierunków w Polsce, wyłoniono zwycięską grupę. Miejsce pierwsze należy do specjalizacji związanych z medycyną, biomedycyną i pielęgniarstwem. W tej kategorii posiadamy największy wybór uczelni i kierunków w naszym kraju w porównaniu do innych grup zawodowych z badania. Co ciekawe, studia te są również drugim najczęściej wyszukiwanym hasłem w Google na obszarze Polski.

Pod lupę wzięto również liczbę wolnych stanowisk pracy w stosunku do branży / kwalifikacji. W kategorii inżynierii i robotyki znaleziono najwięcej ofert (16 761 stanowisk), co daje jej status zwycięzcy w tej analizie.

Zbadano również, jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby szanse na wysokie zarobki były największe. Okazuje się, że matematyka, statystyka i ekonomia są tutaj górą. Zajmują one pierwsze miejsce w rankingu najwyżej opłacanych zawodów w badaniu. Na stanowisku z tymi umiejętnościami można otrzymać nawet 19 tys. zł miesięcznie. Drugą pozycję najlepszych zarobków zajmują stanowiska związane z analizą danych (16,469 zł miesięcznie).

Osoby, które wiązałyby swoją przyszłość z pracą zdalną, mogą rozważyć kształcenie się w tych branżach:

  • inżynieria, robotyka;
  • finanse, księgowość, biznes;
  • informatyka.

Autorzy przyjrzeli się również, jakie kierunków studiów są najczęściej wyszukiwane. Jak się okazało, kierunki związane z psychologią i coachingiem są najczęściej wpisywane w Google na terenie Polski. Co ciekawe, z badania wynika, że te kierunki wcale nie są najlepszą perspektywą na przyszłość. Stanowiska pracy związane z tymi kwalifikacjami zajmują dość dalekie, bo aż 17. miejsce w badaniu w kategorii największej liczby stanowisk pracy, a pensja to około 6,5 tys.zł miesięcznie, co daje również dość niskie miejsce w kategorii wysokich zarobków.

Warto również wspomnieć, jakie kwalifikacje wypadły najsłabiej w badaniu.

Ostatnie trzy miejsca zajęły następujące branże / kwalifikacje:

  • muzyka, produkcja muzyczna, inżynier dźwięku;
  • film, wideografia, fotografia;
  • teologia, katecheta.

Te stanowiska pracy nie tylko zajęły ostatnie miejsca w rankingu ogólnym, ale okazuje się, że są ostatnie także w kategorii liczby stanowisk pracy.

Wybór najlepszej drogi do kariery jest decyzją, którą nie powinno podejmować się pochopnie. Nasze priorytety w tej kwestii są jednak indywidualne. Niektórzy preferują ukończyć kierunek w dziedzinie, którą kochają, nawet jeśli zarobki nie są wysokie. Niektórzy z kolei będą kierować się zarobkami, a jeszcze kolejni zupełnie innymi powodami.

Niezależnie od tego, czy chcemy się skoncentrować na wysokich szansach na zatrudnienie, czy perspektywach zarobkowych, omawiane badanie ma na celu pomóc tym, którzy mają wątpliwości, dokonać jednej z najlepszych inwestycji w życiu, którą jest edukacja.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze