Biawar ma nową fabrykę. Otworzył też centrum szkoleniowe

Z okazji 20-lecia sprzedaży pomp ciepła Nibe w Polsce, pod koniec lutego 2020 r. w nowej fabryce Biawar Produkcja w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Szkoleniowego Nibe-Biawar. Centrum jest częścią niedawno zbudowanego zakładu, znajdującego się w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inwestycję oficjalnie zapowiedziano w obecności dziennikarzy w kwietniu 2018 roku. Wtedy też prezes Mariusz Maliborski mówił: – Przystąpiliśmy w tym roku do realizacji pierwszego dużego projektu inwestycyjnego. Zamierzamy tam budować fabrykę od podstaw, łącznie 30 tys. mkw. W pierwszym etapie, który rozpoczyna się w tym roku, wybudujemy halę produkcyjno-magazynową wraz z laboratoriami i centrum szkoleniowym o powierzchni 10 tys. mkw. Będziemy produkować tam nasze nowe, sztandarowe produkty, czyli kotły peletowe i pompy ciepła. Takie jest jej przeznaczenie. Ten pierwszy etap inwestycji planujemy zamknąć do końca pierwszego kwartału 2019.

Przedsiębiorstwo nie przeniosło się jeszcze w całości w nowe miejsce (realizacja pierwszego etapu inwestycji nieco przesunęła się w czasie) i funkcjonuje w dwóch lokalizacjach: przy alei Jana Pawła II i właśnie na rogu ulic Solnickiej i Karpińskiego. Zatrudnia grubo ponad 300 osób. Z danych, jakimi dysponujemy, wynika, że obroty za 2017 r. wyniosły około 130 milionów złotych. Połowa to zasługa eksportu. Firma sprzedaje do ponad 20 krajów europejskich, głównymi rynkami zbytu są Dania, Szwecja i Niemcy.

Nowe centrum szkoleniowe Nibe-Biawar to nie tylko przestrzeń do otwartej wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także miejsce prezentujące w pełni funkcjonalną technologię zgodną z założeniami zrównoważonego i ekologicznego budownictwa. Przyszłościowe rozwiązania produktowe i systemowe zostały inteligentnie połączone w wielozadaniowy i inteligentny system grzewczy.

Kompleks produkcyjno-szkoleniowy ogrzewany jest za pomocą nowoczesnej instalacji grzewczej, w skład której wchodzi kaskada ośmiu powietrznych pomp ciepła Nibe F2120-20 oraz kaskada czterech gruntowych pomp ciepła Nibe F1345 60 kW. Łączna moc grzewcza instalacji to około 400 kW.

Dolnym źródłem gruntowych pomp ciepła są umieszczone pod halą produkcyjno-magazynową odwierty pionowe (60) o łącznej długości 6000 mb.

W tym budynku nasza wiedza i doświadczenie została w pełni wprowadzona w życie, a dzięki nowoczesnej pokazowej kotłowni, możemy przekazać ją naszym partnerom handlowym i wszystkim odwiedzającym – chwalą przedstawiciele firmy.

Nowy budynek fabryki Biawar Produkcja w Białymstoku jest częścią Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwszy etap inwestycji to ponad 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni, na których powstało nowoczesne centrum szkoleniowe z salą ekspozycyjną, a także hala produkcyjna z kompleksem laboratoryjnym. Docelowo powierzchnia fabryki wyniesie ponad 30 tys. metrów kwadratowych, gdzie rozwinięta zostanie produkcja ogrzewaczy wody, kotłów peletowych oraz pomp ciepła. W pierwszym etapie inwestycji uruchomiona zostanie linia produkcyjna jednostek wewnętrznych pomp ciepła oraz kotłów peletowych, bo właśnie na te urządzenia jest obecnie największy popyt.

Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji (koszt to około 25 milionów złotych), rozpocznie się budowa kolejnego, gdzie docelowo przeniesiony zostanie cały zakład, który obecnie mieści się przy Alei Jana Pawła II w Białymstoku. Zwiększenie powierzchni hal produkcyjnych umożliwi skokowe zwiększenie zatrudnienia – w nowej lokalizacji w SSSE znajdzie pracę ponad 70 osób.

Nibe AB to przedsiębiorstwo będące największym producentem urządzeń grzewczych oraz liderem na rynku europejskim w sprzedaży pomp ciepła i elektrycznych ogrzewaczy wody. Ten szwedzki koncern od 1952 roku zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań w zakresie ogrzewania budynków w gospodarstwach domowych oraz w dużych obiektach komercyjnych. Firma Nibe-Biawar sp. z o.o. dołączyła do rodziny Nibe w 2000 roku, stopniowo wprowadzając do oferty urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła, stając się liderem sektora w Polsce. W tym roku Biawar obchodzi 20-lecie sprzedaży pomp ciepła Nibe w Polsce.

Piotr Walczak, fot. Biawar

Komentarze