Idą zmiany w przeglądach technicznych aut. Nie wszyscy będą zadowoleni

Automotive suspension test and brake test rolls in a auto repair service. Background

Dowód rejestracyjny pojazdu z wbitym, ważnym badaniem technicznym, to jeden z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy. Obok prawa jazdy i ubezpieczenia OC jest on warunkiem koniecznym do poruszania się po drogach. O nadchodzących zmianach w okresowych badaniach technicznych pojazdu słyszymy już od ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że ich wejście w życie pozostaje jedynie kwestią czasu.

Zaproponowana w ubiegłym roku treść nowej ustawy pozostawiła wiele wątpliwości i uwag ze strony kierowców, ale i diagnostów. Przeprowadzone zostały konsultacje publiczne, a po uwagach Polskiej Izby Kontroli Pojazdów ustawa jest obecnie opiniowania przez Ministerstwo Infrastruktury.

Jedną z nowych praktyk przy przeglądzie okresowym ma być fotograficzna dokumentacja pojazdu oraz jego licznika. Zdjęcia mają być przechowywane w bazie przez 5 lat jako dowód, iż pojazd rzeczywiście fizycznie był na stacji kontroli. Wyeliminuje to nielegalne praktyki podbijania pieczątki, a także pozwoli ustalić faktyczny stan licznika w dniu kontroli, w razie ewentualnej pomyłki.

Diagnosta będzie miał też prawo fotografowania usterek. W przypadku podważenia negatywnego wyniku badania technicznego, do którego właściciel pojazdu będzie miał prawo, zdjęcia te zostaną wykorzystane do uwierzytelnienia decyzji. Negatywnych wyników badania technicznego może być niestety więcej, bo zmieniają się także reguły, dotyczące nierzetelnych kontroli. W przypadku zaliczenia przez diagnostę badania technicznego auta, którego nie powinien dopuścić do ruchu lub nie użycia odpowiedniego sprzętu pomiarowego – Transportowy Dozór Techniczny może cofnąć jego uprawnienia.

Według specjalistów Flotis może to ugodzić szczególnie we właścicieli dużych flot samochodowych, którzy nie zawsze mają wiedzę na temat stanu technicznego swoich aut.

– Z naszego doświadczenia wynika, że wielu właścicieli czy pracowników zarządzających flotą nie posiada aktualnej wiedzy na temat stanu technicznego wszystkich pojazdów. Szczególnie w dużych flotach, gdzie auta rotują między pracownikami, można często spotkać niedopatrzenia, jak chociażby przepalona żarówka, które mogą zaprzepaścić szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku badania technicznego. – mówi Jakub Wesołowski. – Biorąc przy tym pod uwagę kary za przekroczenie miesiąca od terminu badania technicznego – nowe przepisy mogą stać się bardziej kłopotliwe właśnie dla flot.

Zmiany dotyczące opłat za okresowe badanie techniczne dotkną z pewnością spóźnialskich. Jeśli przeglądu dokonamy po 30 dniach od upływu ważności ostatniego badania – stawka za usługę wzrośnie dwukrotnie. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli zrobimy je we wcześniejszym terminie (nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ostatniego badania), to kolejne badanie będzie ważne 1 rok plus liczba dni, o które je przyspieszyliśmy (maksymalnie 30).

Cena wykonania badania w terminie nie zmieni się, co jak twierdzą właściciele stacji diagnostycznych godzi w ich interesy, ponieważ stawka ta nie zmieniła się od kilkunastu lat.

Kolejną zmianą ma być prawo do rejestracji pojazdu na zabytek. Do tej pory na „żółte blachy” mogliśmy zarejestrować auto, które było wyprodukowane nie mniej niż 25 lat przed czasem wykonywanego badania technicznego. Wiek auta ma wydłużyć się o 5 lat, czyli będziemy mogli rejestrować w ten sposób samochody wyprodukowane minimum przed 30 laty.

Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2022 roku. Jak będzie w praktyce – czas pokaże. Jest jednak pewne, że nasze auto powinno być zawsze sprawne technicznie. Trzeba pamiętać, że oprócz nieprzyjemności formalnych czy finansowych może nam to zaoszczędzić niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze