Jak prawidłowo prowadzić kadry i płace?

Prowadzenie kadr i płac jest bardzo skomplikowanym i wymagającym zajęciem, na które składa się długa lista obowiązków. Należą do nich między innymi zadania związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej (sporządzanie, gromadzenie, przetwarzanie i archiwizowanie umów), zarządzaniem zasobami ludzkimi (tworzenie strategii personalnej, przygotowywanie harmonogramów pracy, monitorowanie absencji) i księgowością (rozliczanie wynagrodzeń, odprowadzanie składek, sporządzanie deklaracji podatkowych). Wszystkie te obowiązki trzeba wykonywać z największą starannością – od nich bowiem w dużej mierze zależy być albo nie być firmy.

Jak zadbać o rzetelną obsługę kadrowo-płacową w firmie?

Aby zagwarantować swojej firmie rzetelną obsługę kadrowo-płacową, konieczne jest zatrudnienie kompetentnych specjalistów w tej dziedzinie – ekspertów, którzy mogą się pochwalić ogromną wiedzą i doświadczeniem, a także mocno rozwiniętymi kompetencjami interpersonalnymi. Specjaliści ds. kadr i płac muszą również cechować się skrupulatnością, systematycznością i analitycznym umysłem. Tylko takie osoby będą w stanie zadbać o rzetelne prowadzenie kadr i płac. Niestety takie kompetencje trudno zweryfikować w standardowym procesie rekrutacji – nie możemy mieć więc gwarancji, że wybrany z rynku pracy kandydat sprawdzi się na swoim stanowisku. Z tego też powodu wielu przedsiębiorców rezygnuje z tworzenia wewnętrznego działu kadr i płac i zamiast tego decyduje się zlecić obsługę kadrowo-płacową niezależnemu podmiotowi. W tym przypadku bowiem weryfikacja potrzebnych umiejętności jest trochę prostsza.

Jak znaleźć dobrą firmę do obsługi kadr i płac?

Firmy specjalizujące się w obsłudze kadr i płac obecne są w Internecie. Możemy bez problemu znaleźć tam wszystkie najważniejsze informacje o oferowanych przez nich usługach, zatrudnionych w ich szeregach ekspertach, a także – i to ma kluczowe znaczenie – wystawionych przez ich dotychczasowych klientów referencjach. Na tej podstawie możemy ocenić, czy mamy do czynienia z profesjonalną firmą. Renomowane biura kadrowo-płacowe, takie jak BPiON, cieszą się nieposzlakowaną opinią, możemy mieć więc pewność, że podchodzą do swoich obowiązków w sposób rzetelny i uczciwy. Takiej firmie warto zaufać.

Artykuł partnerski

Komentarze