Już nie Wschodni a Polski Klaster Budowlany

dav

Wywodzimy się z Podlasia, ale działamy na terenie całego kraju, a nawet globalnie – wskazuje Tomasz Kozłowski, Koordynator Polskiego Klastra Budowlanego. – I właśnie fakt, że należy do nas ponad 300 firm z całej Polski, przyczynił się do tego, że postanowiliśmy zmienić nazwę z Wschodniego Klastra Budowlanego na Polski Klaster Budowlany. Nowa nazwa precyzyjniej oddaje skalę i charakter prowadzonej przez nas działalności.

Polski Klaster Budowlany – a do niedawna Wschodni Klaster Budowlany – od prawie dziesięciu lat działa na rzecz podmiotów branży budowlanej i branż pokrewnych. Współpracuje z przedsiębiorcami, uczelniami wyższymi, organizacjami i centrami B+R. Jest także członkiem Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Dzięki temu klastrowicze mogą działać w zespołach roboczych i mieć realny wpływ na sytuację firm z sektora MŚP.

Jest również największym klastrem w kraju. Poza tym, jako jedyny w branży, może poszczycić się statusem Krajowego Klastra Kluczowego w odnowionej certyfikacji.

Jesteśmy organizacją o ugruntowanej pozycji, cenioną w kraju i poza jego granicami. Uczestniczymy we wszystkich najważniejszych wydarzeniach targowych na całym świecie. Co roku bierzemy udział w targach BIG 5 w Dubaju, International Builders’ Show w USA, Mosbuild w Rosji czy Batimat w Paryżu. Dzięki temu możemy skutecznie promować polskie firmy, które z nami współpracują. Wielu z nich pomogliśmy rozpocząć eksport swoich produktów i usług do Australii, Skandynawii, Rosji, Stanów Zjednoczonych czy Dubaju. To ogromny sukces, którym możemy pochwalić się jako jedyni w branży – zaznacza Tomasz Kozłowski.

Pozycję lidera w działaniach internacjonalizacyjnych udało się osiągnąć dzięki opracowaniu, wdrożeniu i realizacji Programu Promocji Polskiego Budownictwa. Obecnie prowadzona jest jego trzecia edycja. Dwie pierwsze to ponad 80 imprez targowych o charakterze wystawienniczym, ponad 50 misji gospodarczych i kilkadziesiąt podpisanych umów handlowych.

W ramach programu objętym dofinansowaniem może być do 80 proc. kosztów związanych z udziałem w targach, misjach zagranicznych, certyfikacją i doradztwem. Klaster ma kontakt z izbami zagranicznymi, kancelariami adwokackimi, a także centrami badawczo-rozwojowymi i placówkami dyplomatycznymi. Dzięki temu oraz wsparciu specjalistów, rozpoczęcie ekspansji poza granice Polski jest zdecydowanie łatwiejsze i bardziej efektywne. Do dziś, w ramach programu, przeznaczono ponad 12 mln zł netto na rzecz przedsiębiorców o potencjale eksportowym, którzy potrzebowali dodatkowego wsparcia.

Lata doświadczenia, gruntowna znajomość branży, dziesiątki wspólnych inwestycji i grup zakupowych przełożyły się na to, że jako jedyny klaster skupiony wokół budownictwa, PKB ma zdolność budowania konsorcjów i optymalizacji wydatkowania kosztów.

Do klastra należą m.in. generalni wykonawcy, architekci, producenci materiałów i chemii budowlanej, producenci stolarki otworowej, wyposażenia wnętrz, mebli i rolet. Dzięki temu, że świadczą tak zróżnicowany wachlarz usług, udaje się nam połączyć ich w konsorcja. Jest to trudne i bardzo odpowiedzialne zadanie. Jednak efekty współpracy naszych klastrowych firm są wręcz znakomite. Przykładem może być rozbudowa Szpitala Powiatowego w Łapach, którą przeprowadziło konsorcjum firm Anchor i Eko System – podkreśla prezes Kozłowski.

Za: PKB

Komentarze