Mały lockdown stał się faktem. Jakie nakazy i zakazy obowiązują teraz przedsiębiorców?

Od 24 października cały kraj objęty został czerwoną strefą. Oznacza to, że dokładnie takie same same zasady dotyczą już wszystkich powiatów. Wprowadzono kolejne obostrzenia dla wybranych gałęzi gospodarki. Poniżej przedstawiamy aktualne wytyczne.

Tak zwany mały lockdown stał się faktem. W związku z lawinowo rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (wczoraj i dziś to już ponad 13,6 tys.), rząd podjął decyzję o kolejnych restrykcjach, które mają spowolnić rozwój pandemii. Takiego zamknięcia jak na wiosnę na razie nie ma, ale niewykluczone, że jeżeli w ciągu najbliższych dwóch tygodni skala zachorowań się nie zmniejszy, czekają nas kolejne obostrzenia.

Co zmienia się w kwestii działalności polskich przedsiębiorców? Oto aktualna lista ograniczeń, najnowszych, jak też tych wprowadzonych nieco wcześniej.

Szok z pewnością przeżywa branża gastronomiczna, bo i niewielu spodziewało się takiego obrotu sprawy.

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnych restauracji – podobnie jak pubów czy kawiarni. Możliwa jest realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.).

Działalność hoteli jest obecnie dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej – jeśli taka jest świadczona w hotelu. Baseny, centra fitness oraz siłownie – tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej jedną dobę hotelową.

Aquaparki i baseny – zawieszenie działalności. Obiekty te mogą działać w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową. Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Co ciekawe, sportowe kluby taneczne i szkoły tańca są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

Wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne – zawieszenie działalności.

Siłownie i kluby fitness nadal pozostają zamknięte dla klientów indywidualnych. Obiekty te mogą działać w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.

Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Jeśli chodzi o kina, to tak jak w przypadku innych wydarzeń kulturalnych – seanse mogą odbywać się z udziałem maks. 25 proc. publiczności, przy udostępnieniu co czwartego miejsca lub przy zachowaniu 1,5 odległości. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Sanatoria i działalność uzdrowiskowa – zawieszone, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela, konsolacje i inne – to zatem tyczy się przedsiębiorców wykonujących działalność gastronomiczną oraz tych żyjących z wynajmu sal.

Handel – obowiązują ograniczenia w sklepach uzależnione od wielkości obiektu. Są limity dotyczące liczby osób w placówkach handlowych – dla sklepów o powierzchni do 100 mkw. – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 mkw. – jedna osoba na 15 mkw., podtrzymany jest obowiązek zakrywania ust i nosa oraz noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Kluby nocne i dyskoteki – zawieszenie działalności.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu funkcjonują w reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

Współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności. W zajęciach organizowanych jako forma zorganizowanej aktywności fizycznej lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia.​​​

Przypominamy, że według rozporządzenia RM obowiązuje zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej w całym kraju.

Red. PP, za inf. rządowej strony gov.pl i rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 października 2020 r., fot. pixabay.com

Komentarze