Najdroższe samochody kupują mieszkańcy Podlasia

Przeciętnie auto kupowane na kredyt jest warte około 49 tys. zł – wynika z Kredytowej Mapy Polski Cofidis, firmy specjalizującej się w finansowaniu zakupu pojazdów. Mieszkańcy województwa podlaskiego kupują na kredyt pojazdy o średniej wartości niemal 58 tys. zł. To najwyższa wartość w zestawieniu. Na drugim biegunie jest województwo lubelskie, w którym średnia wartość kredytowanego auta to nieco ponad 43 tys. zł.

– „Kredytowa Mapa Polski Cofidis” jest efektem prowadzonych na bieżąco w naszej firmie analiz dotyczących budżetów gospodarstw domowych i ich zachowań. Specjalizujemy się w udzielaniu kredytów samochodowych, dzięki temu mamy dużą bazę do analizy i wiemy, jakie są potrzeby polskich kierowców. Obecnie uważnie obserwujemy wpływ pandemii na decyzje zakupowe Polaków – mówi Nuno de Oliveira, prezes Cofidis Polska.

Z analizy firmy widać zdecydowany wzrost wartości kredytowanych aut. Jeśli porównać dane z ostatniego przedpandemicznego roku, czyli 2019, do dostępnych danych z 2021 r., to przeciętnie była ona wyższa o prawie 30%. W 2019 r. średnia wartość pojazdu kupowanego na kredyt w Cofidis wynosiła niecałe 38 tys. zł. Obecnie to już nieco ponad 49 tys. zł.

– To bardzo pozytywne dane, bo pokazują, że Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość. Mimo że samochody używane w tym roku są droższe niż w poprzednim, to klienci decydują się na ich zakup. W 2020 r. widzieliśmy, że były regiony w których ta średnia wartość spadła. To nie dziwi, bo nikt przecież nie wiedział, jakie będą skutki pandemii. W 2021 r. we wszystkich regionach Polski ten parametr rośnie – mówi Nuno de Oliveira.

Warto podkreślić, że wzrost nie rozkłada się równomiernie. Są regiony, gdzie wzrost w stosunku do 2019 r. nie przekracza 10%, ale są też takie, gdzie wynosi ponad 50%. Istotne są też regionalne różnice w przeciętnych wartościach kredytowanych pojazdów. Najniższą wartość kredytowanych samochodów Cofidis notuje w województwie lubelskim – 43,2 tys. zł. Na drugim biegunie jest województwo podlaskie, którego mieszkańcy decydują się na skredytowanie zakupu pojazdów o średniej wartości niemal 58 tys. zł. W województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim jest to niewiele mniej, bo około 57 tys. zł.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze