Najlepsi podlascy przedsiębiorcy i wybitni inżynierowie przekonują: warto zostać inżynierem

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pexels.com

Bycie inżynierem to fantastyczny sposób na karierę zawodową i bezpośredni wpływ na środowisko. 4 marca 2024 r. na Politechnice Białostockiej będzie można poznać znakomitego architekta Szymona Wojciechowskiego (APA Wojciechowski) i poznać wybitnych menadżerów, którzy rozwijają biznes zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. A to oznacza, że stosują innowacyjne technologie i rozwiązania projektowo-konstrukcyjne w harmonii z otaczającym światem.

4 marca w Auli Dużej przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej spotkają się najlepsi przedsiębiorcy, architekci, ale też dydaktycy i studenci, którzy już w trakcie zdobywania wiedzy tworzą wynalazki zgodne z ideą ochrony środowiska.

– Światowy Dzień Inżyniera w Politechnice Białostockiej to propagowanie inżynierii jako fascynującej ścieżki zawodowej – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – Nasz dzień jest częścią międzynarodowego wydarzenia z synchronizowanymi uroczystościami na całym globie. Jako inżynierowie chcemy wspólnie zaszczepiać naszą pasję w młodych umysłach. Nasze święto stanowi wyjątkową okazję do podkreślenia wyzwań, jakie stoją przed inżynierią, promowania jej roli w zrównoważonym rozwoju oraz do wzrostu świadomości społecznej dotyczącej kluczowego znaczenia wiedzy inżynierskiej w społeczeństwie i w życiu każdego z nas.

Od godz. 10 będzie można usłyszeć znakomity wykład „Proces budowania jako gra i jak ma grać w tę grę inżynier, by projektować nowocześnie i w sposób zrównoważony?”, jaki wygłosi Szymon Wojciechowski, APA Wojciechowski sp. z o.o., jeden z najbardziej znanych polskich architektów.

Studenci z Koła Naukowego Rolka, działającego przy Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, pokażą, jak można produkować z łusek gryki czy otrębów deski przyjazne środowisku, a Marcin Czubaszek opowie o tym, jak budować przyszłość w biznesie i w świece w oparciu o analizę danych.

Dr inż. Krzysztof Falkowski, dyrektor P.P.U. Mark-Bud, wraz z Andrzejem Jankowskim, prezesem firmy AquaRD sp. z o.o., czy mgr. inż. Pawłem Mytnikiem, prezesem FSNT NOT w Białymstoku, podzielą się uwagami o roli inżyniera w rozwoju zrównoważonej gospodarki.

Studenci Politechniki Białostockiej wybrali dr hab. inż. Małgorzatę Grądzką-Dahlke, prof. PB, najlepszym dydaktykiem Wydziału Mechanicznego Uczelni i to ona właśnie wraz z mgr Magdaleną Woźniak, kierownik Działu Personalnego przedsiębiorstwa PLUM, opowiedzą o kształceniu Inżyniera Przyszłości i wadze takich umiejętności na rynku pracy.

Mottem imprezy jest: „Zmieniając świat ku Zrównoważonej Przyszłości. Inżynieria z Pasją”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej bada i wdraża rozwiązania w zakresie przekształtników, dzięki którym energia elektryczna, wytworzona w różnych źródłach odnawialnych (np. OZE), może być przekształcana w inny rodzaj energii. Na uczelni działa też Elektrownia Hybrydowa oraz Centrum INNO-EKO-TECH, w którym prowadzone są badania dotyczące odnawialnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego oraz ochrony środowiska.

Politechnika Białostocka prowadzi 30 kierunków inżynierskich, w tym szereg związanych z równoważonym rozwojem. Są to m.in. ekoenergetyka, inżynieria środowiska, biotechnologia, leśnictwo, pośrednio także elektrotechnika, inżynieria biomedyczna czy energetyka cieplna, kierunek prowadzony wspólnie przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Wydział Mechaniczny.

Program:

  • 10 – 10.15 – uroczysta inauguracja Światowego Dnia Inżyniera w PB;
  • 10.15 – 10.30 – Politechnika Białostocka na drodze do zrównoważonego rozwoju 2023;
  • 10.30 – 11.00 – Szymon Wojciechowski: Proces budowania jako gra i jak ma grać w tę grę inżynier, by projektować nowocześnie i w sposób zrównoważony?;
  • 11.00 – 12.00 – rola inżyniera w rozwoju zrównoważonej gospodarki – panel dyskusyjny;
  • 12.00 – 12.20 – zrównoważony rozwój okiem młodego inżyniera: prezentacja Koła Naukowego Rolka przy Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej;
  • 12.20 – 13.20 – kształcenie Inżyniera Przyszłości – panel dyskusyjny.

Red. PP

Komentarze