Nowe ulgi podatkowe w czasach z pandemii

W Dzienniku Ustaw w dniu 31 marca 2020 r. została opublikowana ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, mającej przeciwdziałać negatywnym skutkom ekonomicznym związanym z epidemią COVID-19.

Jednym z uregulowań ustawy jest umożliwienia rozliczania darowizn przez podatników PIT i CIT na nowych, bardzo korzystnych zasadach. Ulga jest kierowana do wszystkich podatników, zarówno do osób prawnych, jak i osób fizycznych niezależnie od tego czy prowadzą działalność gospodarczą, czy jej nie prowadzą.

Ustawa wprowadza możliwość odliczenia w podatku PIT i CIT bez limitu dla darowizn pieniężnych i rzeczowych pod warunkiem przekazania ich na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia COVID-19 dla podmiotów, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego, a tylko takich, które świadczą opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, dokonane od 1 stycznia do 30 września br.

Co więcej, wysokość odliczenia z tytułu darowizny, zależy od terminu jej przekazania, przy czym im prędzej, tym więcej można odliczyć.

Iwona Ptaszyńska, radca prawny / Fot. pixabay.com

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34