Od nowego roku nie będzie wyjścia! Każdy ma obowiązek posiadać ten profil, inaczej urzędnicy sami go nam założą

Chodzi o profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Do końca 2022 r. wszyscy przedsiębiorcy muszą się tam zarejestrować. Taki jest wymóg ustawowy i nie ma wyjątków. Nikt w tej chwili nie mówi o jakichkolwiek karach za brak, bo w razie czego Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam taki profil płatnikowi składek założy, ale będzie trzeba urzędnikom podać adres e-mail, po który pewnie sami się zgłoszą. Przekonują jednak, że korzystanie z PUE to same korzyści, bo wiele spraw można załatwić przez internet, bez wychodzenia w domu i czekania w kolejce w urzędzie. Do tej pory niemal 10,8 mln osób, w tym 89 proc. przedsiębiorców prowadzących własną działalność i przeszło 87 proc. właścicieli małych firm, którzy zatrudniają do 5 osób, już korzysta z takiego profilu.

Na terenie województwa podlaskiego działalność gospodarczą prowadzi niemal 74 tys. płatników składek. Obecnie 10 proc. z nich nie ma jeszcze zarejestrowanego profilu na PUE ZUS. Coraz mniej czasu zostało na jego założenie. Od nowego roku wszyscy płatnicy składek, nawet ci, którzy opłacają składkę tylko za siebie, muszą mieć aktywne profile na PUE ZUS. Jeżeli nie założą go do 30 grudnia, to do końca stycznia ZUS zrobi to za nich. W tym celu płatnik będzie musiał przekazać urzędnikom swój adres elektroniczny.

– Platforma Usług Elektronicznych to bardzo wygodne narzędzie dla wszystkich przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać z jego założeniem do ostatniej chwili. Posiadanie konta PUE ZUS umożliwia załatwianie spraw w ZUS online w dowolnym miejscu i czasie. Profil daje przedsiębiorcom wiele możliwości, pozwala nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale też na odbieranie korespondencji z Zakładu. Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli płatnik składek samodzielnie nie założył profilu na PUE ZUS, ale upoważnił czyli, udzielił pełnomocnictwa do swojej roli płatnika inną osobę, np. księgową lub pracownika biura rachunkowego, to znaczy, że taki przedsiębiorca ma już swój profil na PUE ZUS – wyjaśniają pracownicy instytucji.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybrać sposób rejestracji i potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty czy osobiście w ZUS.

Płatnicy, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń online organizowanych przez Zakład. Najbliższe zaplanowane jest już na 1 grudnia. Informacje o szkoleniach dostępne są na stronie internetowej zus.pl, w zakładce „Szkolenia i Wydarzenia”.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze