Oto najlepsi z najlepszych z Politechniki Białostockiej

Dzięki zdobytym funduszon twórcy łazików marsjańskich, robotów sumo, dronów, wyścigowego bolida, czy robota humanoidalnego będą mogli pokazać swoje projekty na arenie międzynarodowej i wystartować w zawodach i konkursach.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. W tym roku resort dofinansuje 117 projektów, które rozwijają uzdolnieni studenci z całej Polski.

Wśród nich aż 5 projektów pochodzi z Politechniki Białostockiej

Największe dofinansowanie uzyskali studenci, którzy pod opieką dr. inż. Jarosława Czabana konstruują na Politechnice Białostockiej wyścigowe bolidy. Ich projekt pn. Udział studentów zespołu Cerber Motorsport w międzynarodowych zawodach Formula Student i konferencjach naukowych zdobył 260 000 zł. Dzięki temu bolid Politechniki Białostockiej ścigać się będzie na torach wyścigowych w Niemczech, we Włoszech, Czechach i na Węgrzech.

Konstruktorzy łazików pod opieką dr. hab. inż. Kazimierza Dzierżka zrealizują projekt pn. Robotyczni emisariusze 2.0 – prezentacja rozwiązań studenckich. Otrzymane finansowanie w wysokości 224 000 zł przeznaczone zostanie na udział w zawodach European Rover Challenge w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych – University Rover Challenge 2020.

Grupa działająca pod opieką dr. inż. Leszka Ambroziaka i dr. inż. Mirosława Kondratiuka realizować będzie projekt pn. Inteligentne bezzałogowe statki powietrzne – projektowanie, budowa, weryfikacja i prezentacja innowacyjnych rozwiązań na międzynarodowych zawodach i konferencjach. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 200 000 zł studenci wezmą udział m.in. w 12th International Conference on Agents and Artificial Intelligence ICAART 2020 (Valletta, Malta) oraz AUVSI SUAS Competition Association for Unmanned Vehicle Systems International Student Un-manned Aerial Systems Competition 2020 (Maryland, USA).

220 000 zł – tyle zdobyli autorzy projektu Wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych. Studenci pracujący pod opieką dr. inż. Rafała Grądzkiego i dr inż. Justyny Tołstoj-Sienkiewicz wezmą udział w najbardziej prestiżowych zawodach robotycznych walcząc w kategoriach MegaSumo, MiniSumo, NanoSumo oraz freestyle. Tylko w tym roku drużyna SumoMasters przywiozła medale z zawodów na Łotwie, w Rumunii czy w Chinach.

Warto dodać, że studenci Wydziału Mechanicznego PB to rekordziści w zdobywaniu środków na realizację swoich pomysłów – np. projekt budowy robotów sumo na liście ministerialnego konkursu „Najlepsi z najlepszych!” znalazł się już po raz trzeci z rzędu. W tym roku na Wydział Mechaniczny PB trafi ponad 900 000 złotych, z przeznaczeniem na realizację i prezentację projektów na arenie międzynarodowej.

Na ministerialnej liście „Najlepsi z najlepszych! 4.0” znalazł się też projekt Petrosa Psyllosa pt. System wspomagający komunikację człowieka z maszyną w postaci bota połączonego z humanoidalnym robotem społecznym.

Student Wydziału Informatyki przeznaczy 40 000 złotych na zaprezentowanie swojego projektu na targach innowacyjności w Azji.

Celem projektu jest stworzenie spersonalizowanego bota – asystenta, mogącego imitować wybraną postać. Jest to nowy rodzaj interfejsu człowiek – maszyna, wykorzystującego awatar do komunikacji z użytkownikiem. Sercem rozwiązania są algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki którym robot może prowadzić konwersację z interlokutorem, orientować się w otoczeniu i rozpoznawać kontekst emocjonalny rozmowy. Robot może zostać wykorzystany w miejscach i sytuacjach, gdzie jest potrzebny kontakt z drugim człowiekiem, może być asystentem – w muzeach, galeriach, podczas koncertów, w kawiarniach, restauracjach… – opowiada Petros Psyllos.

Opr. PP, fot. Cerber Motorsport

Komentarze