,

Podlascy husarze najlepsi w Polskiej Lidze Husarskiej 2023!

Cykl niesłychanie emocjonujących zawodów, pod nazwą Polska Liga Husarska, w 2023 roku dobiegł końca. Mistrzami Polski drużynowo zostali husarze z Białegostoku z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.

Do boju w zawodach stanęło w tym roku 47 husarzy z różnych formacji z całej Polski. Husarze w pełnym uzbrojeniu, na galopujących koniach, przy
użyciu typowej dla husarzy broni, walczyli we wszystkich turniejach wykazując się swymi umiejętnościami przy użyciu szabli, pałasza, koncerza i kopii. Oprócz samych zdolności władania bronią, w celu trafiania, w przygotowane na trasie przejazdu elementy, punktowane również było posiadanie pełnego uzbrojenia. Liczyła się precyzja i szybkość. za niewykonanie poszczególnych manewrów, jak skoku przez przeszkodę, przejazdu wokół beczki lub nie trafienie bronią w cel, były dodawane punkty karne.

W finale, który odbył się w drugiej połowie września. wystartowało 9 najlepszych zawodników. Uznano, że z racji na nieustannie rosnący poziom zdolności husarzy, zostanie jedna konkurencja zmodyfikowana w celu jej utrudnienia i jeszcze pełniejszego zweryfikowania umiejętności jeźdźców. Walka była niezmiernie zacięta, każdy husarz chciał udowodnić swój kunszt władania bronią oraz perfekcyjne panowanie nad koniem, co nie było łatwe w takich warunkach – przy upale i licznie zebranej widowni.

Miejsce zwycięzcy warzyło się do ostatniego przejazdu. Wygrał Radosław Skrzeszewski z Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego, a za plecami miał dwóch mocnych pretendentów do tytułu mistrzowskiego, tracących do niego tylko 2 i 3 punkty. Na miejscu drugim uplasował się Andrzej
Mroziński z Grupy Konnej Dextrarius, a trzecią pozycję zajął, drugi rok z rzędu, Dariusz Wasilewski z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, rotmistrz
tego ugrupowania.

Drużynowo V edycję PLH wygrała Podlaska Chorągiew Husarska, która godnie reprezentowała województwo podlaskie we wszystkich turniejach. Ewenementem zespołu jest najmłodszy skład w Polsce, a i największa liczba husarzy czynnie startujących w turniejach. W najlepszej dziewiątce znalazło się aż 4 przedstawicieli tej formacji, w tym najmłodszy z uczestników – 20-letni Michał Kruszewski. Drugie miejsce drużynowo przypadło Grupie Konnej Dextrarius, a trzecie Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego.

W V edycji odbyło się 5 turniejów w: Pułtusku, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej k. Białegostoku, Gniewie, Węgrowie oraz spektakularne zakończenie po raz drugi na Zamku w Pułtusku.

Darczyńcą tegorocznej Polskiej Ligi Husarskiej była Fundacja Orlen. Ten cykl turniejów husarskich to inicjatywa zrzeszająca od kilku lat pasjonatów jazdy konnej połączonej z czynnym odtwórstwem historycznym wspaniałych kart polskiej historii i najbardziej polskiej z polskich formacji – husarii.

Dynamiczne turnieje ukazujące sprawność koni i jeźdźców oraz piękne wyposażenie, uzbrojenie i ubiór rekonstruktorów – zawodników, jest
efektowną i owocnym przybliżaniem historii i tradycji.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze