Pola Nadziei – by pomagać dzieciakom

Czerwiec to tradycyjny czas podsumowania rozpoczętej jesienią kampanii „Pola Nadziei”. Tegorocznym mottem były słowa francuskiego pisarza: „Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć”. W październiku, w całym regionie, powstało ponad 100 nowych „Pól Nadziei”. Przez cały okres – od jesieni do późnej wiosny – koordynator wolontariatu w Fundacji Pomóż Im – Ewelina Kikolska, odwiedzała szkoły i przedszkola rozmawiając i edukując o wolontariacie oraz opiece hospicyjnej. Wiosną tradycyjnie odbyły się żonkilowe kwesty. Kilka dni temu szkoły, przedszkola i placówki kultury, które zgodnie z hasłem tegorocznej kampanii podjęły ważną inicjatywę „niesienia nadziei”, spotkały się, aby wspólnie podsumować kampanię.

Kampania „Pola Nadziei” to międzynarodowy program mający na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To inicjatywa realizowana wyłącznie przez hospicja, polegająca na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei i tworzeniu wspólnych „pól nadziei”, a przez to zwrócenie uwagi na osoby potrzebujące naszej pomocy. W województwie podlaskim kampanię tę zaszczepiła i już od 9 lat kontynuuje Fundacja Pomóż Im.

W Październiku 2018 roku w całym regionie posadzono ponad 13 000 cebulek żonkilowych. Po raz kolejny powstało również Miejskie Pole Nadziei na białostockich Plantach. Przez cały okres trwania Kampanii, w 130 placówkach zaangażowanych w akcję, realizowano kiermasze, zbiórki artykułów higienicznych, zabawy fantowe, przygotowywano kartki świąteczne, pikniki charytatywne, koncerty i zbiórki pieniężne – wszystko na rzecz podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, prowadzonego przez Fundację Pomóż Im.

Do późnej wiosny udało się zrealizować 113 spotkań edukacyjnych informujących o idei kampanii „Pola Nadziei” – o opiece paliatywnej i wolontariacie. Lekcje realizowane były w szkołach i przedszkolach, a uczestniczyło w nich łącznie ok 1600 osób (dzieci, młodzieży i nauczycieli). Dodatkowo, przeszkolono ok. 200 nowych wolontariuszy podczas realizowanych kursów wolontariatu w Białymstoku i Łomży.

Z początkiem marca wystartowały żonkilowe kwesty.

Naszych wolontariuszy można było spotkać w 45 parafiach katolickich i prawosławnych, w sklepach PSS Społem, sklepach Chorten, galeriach handlowych, parkach i placach miejskich w Białymstoku, Łomży, Ełku, Sokółce, Gródku i wielu mniejszych miejscowościach województwa podlaskim. Do akcji włączyli się również m.in. aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego, Dziennikarze z TVP3 Białystok, zawodnicy Lowlanders oraz harcerze. Główna kwesta odbyła się w kwietniu. W sumie we wszystkich zbiórkach wzięło udział ok. 1700 wolontariuszy – mówiła Ewelina Kikolska z Fundacji Pomóż Im.

Podczas finału wystąpiła wokalistka z Młodzieżowego Klubu Piosenki MDK pod opieką artystyczną instruktora Wiesława Miksa oraz zespoły z pracowni tańca nowoczesnego MDK pod opieką artystyczną instruktor Elżbiety Ożlańskiej: Hecusie w układzie tanecznym pt. „Myszki”, Heca Kids w układzie tanecznym pt. „Motyle”, Heca w układzie tanecznym pt. „Super bohaterki”, Heca Juniorzy w układzie tanecznym pt. „Awatar”.

Podczas podsumowania tegorocznej kampanii tradycyjnie zostały wyróżnione instytucje, które wykazały się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, wręczono specjalne wyróżnienia.

Serce rośnie, widząc niezmienne ogromne zaangażowanie dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z całego regionu – mówiła do uczestników tegorocznej kampanii Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji Pomóż Im. – należy podkreślić, że to co robicie, jest niezwykle ważne. Bez was i waszej pomocy, to co robi Fundacja, byłoby w zasadzie niemożliwe. Dziękujemy za ogrom waszej pracy i włożony wysiłek.

Zebrane Fundusze zostaną przeznaczone na budowę Domu Opieki Wyręczającej, który będzie służył rodzinom podpiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze