,

Wyjątkowy koncert charytatywny w Białymstoku już w sobotę. „Wyśpiewajmy dobro…”

Stowarzyszenie Pro Salute i Tomek Kamiński zapraszają 12 stycznia 2019 r. na godz. 19.00 do Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 na koncert charytatywny „Wyśpiewajmy dobro. Kolędowanie z Tomkiem Kamińskim i gośćmi”. Celem jest pozyskanie funduszy na terapię i rehabilitację dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB.

Bilety można kupić w kasie OiFP przy ulicy Odeskiej 1. Można je także zarezerwować telefonicznie: 85 306 75 04 lub 85 306 75 06. Na godzinę przed koncertem bilety będą do nabycia w kasie OiFP przy Podleśnej 2.

W trakcie koncertu zostanie ogłoszony wynik akcji „Łańcuch dobra” – bicia rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru dla dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dzięcięcej UMB.

Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne – ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki. Może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha – w ten sposób otrzymują sygnał, że jak uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą.

W pierwszej części koncertu będzie możliwość wysłuchania pięknych piosenek Tomka, a w dtugiej – wspólne śpiewanie kolęd i piosenek świątecznych.

Tomek Kamiński
Wokalista, skrzypek, autor tekstów, przedstawiciel stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska. Wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych regularnie koncertuje i tworzy muzykę z przesłaniem.

Współtwórca toruńskiego zespołu Nocna Zmiana Bluesa, w którym przez 15 lat śpiewał, a przede wszystkim grał na skrzypcach. Tworzył muzykę ilustracyjną do filmu i teatru. Nagrywał płyty i grał z wieloma gwiazdami muzyki bluesowej, takimi jak: B.B. King, Blues Brothers Band, Louisiana Red, Charlie Musselwhite.

Po kilkunastu latach pracy w Nocnej Zmianie Bluesa, Tomek opuścił zespół, by rozpocząć solową, autorską karierę. Była to decyzja trudna, ale – jak mówi sam artysta – jedyna możliwa, aby pozostać w zgodzie z samym sobą tym, co się czuje i myśli.

Już wtedy gotowa była część materiału na jego autorską płytę, na który złożyły się piosenki, w których Tomek chciał mówić o tym, co dla niego ważne. 7 czerwca 1999 r. premierę miał pierwszy autorski album Tomka Kamińskiego „Małe miłości”. Niewątpliwym przebojem tej płyty jest piosenka „Ty tylko mnie poprowadź”, która do dzisiejszego dnia podczas koncertów porusza publiczność do wspólnego śpiewania z artystą.

Kolejny album artysty „Anioły do mnie wysyłaj”, którego premiera miała miejsce 26 marca 2001 roku, cieszy się niezwykłą popularnością. Utwór tytułowy uznany został za najlepszą piosenkę polskiej sceny chrześcijańskiej i otrzymał nagrodę „Tuba Dei” w kategorii „Piosenka Roku 2001”.

8 września 2003 roku Tomasz Kamiński oddał w ręce słuchaczy kolejną, trzecią już płytę autorską „Jaśmin”, która w warstwie muzycznej jest powrotem do klasycznego brzmienia skrzypiec, gitary akustycznej czy kontrabasu natomiast teksty jak zwykle opowiadają o miłościach Tomka: tych ziemskich i tych niebieskich.

2007 roku Tomasz Kamiński napisał słowa i muzykę do koncertu zatytułowanego „Muzyczne listy do Młodych”, podczas którego zaśpiewał swoje pieśni z Grażyną Łobaszewską przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej i chóru. W 2008 roku ukazała się kolejna płyta Tomka ze studyjnym nagraniem tego koncertu.

Kolejna płyta Tomasza Kamińskiego, to mieszanka tradycyjnych pieśni kolędowych i autorskich pieśni zatytułowana „Jeszua ben Adonai”.

W 25 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Tomasz Kamiński zaprosił swoje koleżanki i kolegów ze sceny chrześcijańskiej, autorskiej i poetyckiej do uczestnictwa w koncercie i wydawnictwie „Dobro Nieskończone” poświęconym osobie ks. Jerzego.

Tomasz Kamiński reprezentował polską scenę muzyczną podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto, gdzie miał zaszczyt wystąpić na Downsview, tuż przed spotkaniem z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, dla około iliona młodych pielgrzymów z całego świata. Śpiewał również na festiwalu „Mahutny Boża” w Mohylewie (Białoruś) oraz w Schio we Włoszech. Tomek koncertował także w USA i w Kanadzie.

Red. PP

Komentarze