Pomaganie przez bieganie. Białostoczanie tłumnie wzięli udział w sztafecie Plum Ekiden

W sobotę i w niedzielę na stadionie Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się ósma edycja sztafety charytatywnej Plum Ekiden. Wydarzenie organizowane przez Fundację Białystok Biega zgromadziło na stadionie lekkoatletycznym całe rodziny.

W sobotę wystartowali najmłodsi biegacze, którzy mieli do pokonania po jednym 400 metrowym okrążeniu stadionu. Po rywalizacji sportowej milusińscy mogli wziąć udział w aktywnościach zorganizowanych przez partnerów wydarzenia. Niektórzy z nich szaleli na dmuchanych zjeżdżalniach inni natomiast mogli poznać tajniki robotyki i programowania wykorzystując do tego robota Photon. Rodzice natomiast mogli odpocząć w strefie chillout firmy Plum.

– Bardzo lubię biegać. Fajnie, że mogliśmy z koleżankami pobiec wraz z innymi dziećmi przekazując sobie pałeczki. Następnie mogliśmy się wspólnie bawić na dmuchanych atrakcjach – mówiła 11-letnia Ania.

Dzień później do rywalizacji przystąpili dorośli. Mogli oni wystartować na dwóch dystansach. W sztafecie 4×5 kilometrów oraz w sztafecie maratońskiej, w której każda drużyna liczyła po sześć osób. Na starcie oprócz drużyn firmowych do rywalizacji stanęli urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Białymstoku czy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Biegacze, którzy stanęli na starcie, zgodnie podkreślali charytatywny aspekt wydarzenia.

– Od samego początku wspieramy Fundację Pomóż Im, przekazując 30 procent z opłaty startowej na cele białostockiego hospicjum dla dzieci. Od początku imprezy, czyli od 2015 roku do tej pory, przekazaliśmy 150 000 złotych. W tym roku dołożymy kolejną cegiełkę – powiedział Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Środki, które zostały zebrane w tym roku, przeznaczone zostaną na powstanie domu opieki wytchnieniowej dla rodziców podopiecznych Fundacji Pomóż Im.

W sztafecie od lat chętnie biorą udział podlaskie firmy, mobilizując w ten sposób pracowników do uprawiania sportu i aktywnego trybu życia. Wspólne przygotowania i start w zdrowej rywalizacji z innymi drużynami, w przyjaznej atmosferze, to świetny sposób na budowanie relacji i więzi. Nie ma wątpliwości: zgrany zespół to klucz do sukcesu przedsiębiorstwa. A ponadto… przecież ruch to zdrowie, więc okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu jest idealna.

– To jedno z najważniejszych, cyklicznych wydarzeń, w jakich czynnie uczestniczymy i zawsze przeżywamy je wspólnie z biegaczami. Forma rywalizacji, a także atmosfera imprezy idealnie pasują do idei pomagania słabszym. W tym przypadku ciężko chorym dzieciom i ich rodzinom, którymi się opiekujemy. Pomaganie najlepiej smakuje, gdy działa się razem, w zespole, a właściwie w całej społeczności Plum Ekiden – podkreślił Miłosz Karbowski z Fundacji Pomóż Im.

W tym roku sponsorem tytularnym wydarzenia była firma Plum, mająca siedzibę w Ignatkach k. Białegostoku. Jej przedstawiciele przypominają, że dotychczas w każdej edycji sztafety wystawianych było po kilka drużyn reprezentujących to przedsiębiorstwo. Tym razem postanowiono pójść o krok dalej i w taki sposób jeszcze mocniej przyczynić się do wspierania i budowania lokalnej społeczności.

– Bardzo nam miło, że Grzegorz (Kuczyński – przyp. red.) zgłosił się do nas z zapytaniem o to, czy zostaniemy partnerem tytularnym wydarzenia. W sztafecie Ekiden bierzemy udział od jej początku, wystawiając po kilka drużyn. Jesteśmy firmą rodzinną i uczestnicząc w tym wydarzeniu chcemy pokazać się lokalnej społeczności – wyjaśniała jeszcze przed weekendem Adrianna Szumska z zarządu spółki Plum.

Wyniki

Sztafeta 4×5 km

 1. 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej – 1.12.05
 2. 3T Białystok – 1.16.08
 3. Chłopcy Chortenowcy – 1.23.13

Sztafeta 4×5 km kobiet

 1. 3T Totalne Przetrenowane – 1.28.49
 2. Piękne i Szybkie – 1.43.14
 3. MOST Media – 1.52.18

Sztafeta 4×5 km firmowa

 • 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej – 1.12.05
 • Chłopcy Chortenowcy – 1.23.13
 • Grofarm – 1.27.07

Sztafeta maratońska

 1. Run4Run.by – 2.29.34
 2. 3T Zdrowe Chłopaki z Podlasia – 2.32.01
 3. 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy – 2.34.19

Sztafeta maratońska kobiet

 1. Babeczki z MD Run Training – 3.17.57
 2. Nadaktywne – 3.50.30
 3. Hajnówka Biega Women – 3.51.46

Sztafeta maratońska firmowa

 1. Ortostom Augustów – 3.02.47
 2. CHM – 3.17.33
 3. Turbo Raczki Rakbud – 3.19.21

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze