Praca w NFZ – tylko po znajomości?

„Chcesz dostać pracę w NFZ? Bez pleców nie masz szans!” – ile razy słyszeliście to zdanie? Niestety, spora część z nas wierzy w takie zapewnienia, nie dając sobie nawet szansy na otrzymanie wymarzonej posady. A jak jest naprawdę? Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na pracę w Białymstoku w oddziale NFZ!

Na kogo czeka posada?

Praca w Białymstoku, w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, to nie tylko posady dla osób o wykształceniu medycznym. Przede wszystkim poszukiwani są kandydaci na stanowiska urzędnicze, na których preferowane jest wykształcenie wyższe, jednak jego rodzaj nie jest ściśle określany w ogłoszeniach. Z pewnością jednak pomocne mogą okazać się studia z zakresu administracji, ekonomii, finansów i rachunkowości bądź, niekiedy, zdrowia publicznego. Niezbędna będzie z kolei znajomość funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej (przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz.1938, z późn. zm.), a często też innych, powiązanych ze stanowiskiem dokumentów, co z pewnością zostanie sprawdzone przed przyjęciem kandydata do pracy. Do pożądanych umiejętności i cech należą również:

  • biegła znajomość obsługi komputera, w szczególności pakietu MS Office (największą wagę przywiązuje się do programów Excel i Word),
  • sumienność i dokładność – w końcu to odpowiedzialna praca w służbie zdrowia, a nawet z pozoru niewielki błąd może dużo kosztować,
  • dobra organizacja czasu pracy – oznacza to bowiem terminowość, niezwykle ważną na wszelkich posadach urzędowych.

Rekrutacja – jak wyjść z niej obronną ręką?

Choć, jak w przypadku większości stanowisk, z pewnością bardzo pomocne w procesie rekrutacji będzie doświadczenie zawodowe, w urzędach spore szanse mają również… stażyści! Dlatego młodym ludziom, zarówno studentom, jak i świeżo upieczonym absolwentom, poleca się podjęcie takiego wyzwania. Staże i praktyki często można odbywać przez cały rok, a minimalny czas ich trwania zwykle wynosi co najmniej 4 tygodnie, co czyni je dobrą opcja również na okres wakacyjny dla najbardziej ambitnych.

Niezależnie jednak od naszego wcześniejszego doświadczenia w zawodzie, każdy kandydat musi przejść przez cały proces rekrutacyjny. A nie jest on łatwy! Jego szczegóły ustala Komisja Rekrutacyjna, zwykle jednak całe postępowanie składa się z dwóch części:

  • testu dla kandydatów – może on obejmować np. umiejętność obsługi komputera lub znajomość treści wymaganych dokumentów, różnych w zależności od stanowiska. Listę pytań, jakie możecie otrzymać, znajdziecie na oficjalnej stronie NFZ. Dotyczą one głównie działalności funduszu oraz zakresu obowiązków i kompetencji poszczególnych osób,
  • rozmowy kwalifikacyjnej – zwykle jest to drugi etap rekrutacji, na który wstęp mają szczęśliwcy, którzy pomyślnie przeszli przez etap pierwszy. Tutaj Komisja również może zadawać pytania związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy, a nawet zaaranżować sytuacje, w których możemy się znaleźć w miejscu pracy.

Wyniki procesu rekrutacyjnego ogłaszane są oficjalnie na stronie NFZ.

Aby otrzymać pracę w Narodowym Funduszu Zdrowia, nie tylko w Białymstoku, musimy przejść trudny proces kwalifikacyjny, jednak jeżeli uda nam się pokonać naszych kontrkandydatów, czeka na nas stabilna posada państwowa z całkiem dobrym wynagrodzeniem – średnio może ono wynosić ponad 4000 zł brutto.

Szukasz pracy w Białymstoku? Znajdziemy ją dla Ciebie! Odwiedź stronę https://www.gowork.pl/praca/bialystok;l i wybierz najlepszą ofertę dla siebie!

Artykuł partnerski

Komentarze