Praca przez internet – dobrodziejstwo XXI wieku?

Wykonywanie pracy przez internet nie budzi już takich emocji, jak kilka lat temu, jednak wciąż stanowi pewnego rodzaju innowacyjną formę zatrudnienia. Z jednej strony ma swoich zwolenników, takich jak na przykład prężnie rozwijająca się grupa cyfrowych nomadów, z drugiej jednak część osób twierdzi, że taka forma wykonywania obowiązków wiąże się z negatywnymi aspektami. Warto sprawdzić czy w dzisiejszych czasach praca przez internet jest dobrodziejstwem czy raczej posiada większą ilość minusów.

Zdalne wykonywanie obowiązków

Różne stanowiska, różne etapy życia i różny charakter pracy wpływają na formę zatrudnienia. Zmienny jest czas pracy, rodzaj umowy i miejsce. W dzisiejszych czasach nie ogranicza nas biuro stacjonarne, ponieważ dzięki nowym technologiom możliwa jest praca zdalna. Telefony, wideokonferencje, programy internetowe czy wiadomości mailowe pozwalają być w stałym kontakcie ze współpracownikami. Dzięki temu część zawodów przeniosła się do sieci, zdalnie zatrudniając pracowników. Coraz więcej firm korzysta z tego rozwiązania, widząc pozytywne aspekty. Jednak okazuje się, że nie każdy odnajdzie się w pracy o takim charakterze. Czym cechuje się zdalne wykonywanie obowiązków?

Zalety pracy przez internet

Wśród najczęściej wymienianych zalet pracy przez internet jest:

  • brak dojazdów do miejsca pracy – zmianę odczują szczególnie mieszkańcy dużych miast, którzy na dotarcie do firmy poświęcają nierzadko nawet ponad dwie godziny dziennie. Czas zaoszczędzony na dojazdach można spożytkować na uprawianiu sportu bądź dłuższej drzemce;
  • możliwość późniejszego wstawania – przeważnie praca zdalna charakteryzuje się konkretnymi zadaniami do wykonania. Można się nimi zajmować w najbardziej dogodnych dla pracownika godzinach, dlatego zwolennicy spania do południa doceniają takie rozwiązanie;
  • nacisk na końcowy efekt – pracując zdalnie przeważnie pokazuje się przełożonemu dopiero końcowy efekt działań, dzięki czemu cały proces twórczy może być przeprowadzony niemal bez kontroli ze strony szefostwa;
  • możliwość pracy z każdego miejsca na świecie – tę zaletę szczególnie podkreślają tzw. cyfrowi nomadzi, którzy pracując przez internet, mają dowolność wyboru miejsca, z którego to robią. Takie rozwiązanie pozwala na zamieszkanie w różnych miejscach świata i odkrycie ciekawych zakątków.

Wady pracy przez internet

Praca zdalna oprócz niewątpliwych zalet ma też negatywne aspekty, które sprawiają, że część pracowników nie mogłaby się zdecydować na taki rodzaj zatrudnienia. Wśród minusów podkreśla się:

trudność w organizacji pracy – końcowe rozliczanie efektów może być traktowane jako zaleta, jednak dla wielu pracowników okazuje się wadą. Samodzielna organizacja pracy na każdym etapie oraz samokontrola w kwestiach faktycznie przepracowanego czasu niektórym pracownikom sprawia trudności;

brak kontaktu ze współpracownikami – przychodząc do biura mamy możliwość interakcji z innymi pracownikami, dzielenia się spostrzeżeniami i wspólnej mobilizacji. Samodzielna praca online pozbawia towarzyskiego wymiaru zatrudnienia.

Narzędzia do pracy online

Podstawą pracy online jest ciągły dostęp do internetu umożliwiający wydajne działanie oraz stały kontakt ze współpracownikami. Bez szybkiego i niezawodnego łącza ciężko wyobrazić sobie efektywną pracę zdalną. Dlatego wybierając miejsce pracy online trzeba wziąć pod uwagę aspekt dostępu do sieci. Osoby pracujące zdalnie z domu często decydują się na stałe łącze, zapewniające bezpośredni dostęp do internetu. Najnowocześniejszą formą takiego połączenia jest internet światłowodowy. Pakiety od UPC dają gwarancję bardzo szybkiego, ciągłego i nielimitowanego dostępu do sieci, co zapewnia odpowiedni fundament pod pracę zdalną.

Artykuł partnerski

Komentarze