,

Roboty z z Politechniki Białostockiej zajęły całe podium zawodów Robotex w Estonii

W międzynarodowych zawodach Robotex 2019 w Tallinnie, w Estonii, wzięła udział drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej w składzie: Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Michał Falkowski, Józef Szymelewicz i Mateusz Święcki, opiekun dr inż. Rafał Grądzki.

Reprezentacja Politechniki Białostockiej w kategorii MegaSumo wystawiła 5 swoich konstrukcji. Z fazy grupowej, po zaciętych walkach z robotami z Łotwy, Estonii i Kolumbii, do finałów przeszły: Masakrator, Ace i Javelin. Roboty Masakrator i Javelin o podium walczyły pomiędzy sobą – zwyciężył Javelin, natomiast Ace zwyciężył z reprezentantem Łotwy.

– Zawody Robotex, które odbywają się rokrocznie w Estonii, były jednymi z nielicznych, w których do tej pory drużyna SumoMasters jeszcze nie wygrała. Dwa lata temu zajęła miejsce trzecie, rok temu drugie i trzecie. W tym roku, dzięki dobrze obranej strategii, roboty drużyny SumoMasters zajęły całe podium – cieszy się opiekun drużyny dr inż. Rafał Grądzki. – Swoich sił próbowali nowi członkowie drużyny w kategorii MiniSumo. Niewiele im zabrakło, aby przejść do fazy finałowej. Potrzeba im troszkę więcej doświadczenia, mam nadzieję, że dzięki kolejnym startom będą zajmować coraz wyższe miejsca. Drużyna nie zamierza zwalniać tępa i w najbliższą sobotę wystartuje w zawodach w Łodzi, a następnie w głównych zawodach w Japonii. Prosimy trzymać za nas kciuki!

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna z Koła Naukowego Robotyków otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 4.0, z Wydziału Mechanicznego PB oraz od firm: Wenglor i Faulhaber.
Budowę robotów sumo na Politechnice Białostockiej wspiera także prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

 

Red. PP, fot. PB

Komentarze