Samochód osobowy na firmę – jak wybrać i w jaki sposób sfinansować?

Auto osobowe jest niezbędne w większości firm bez względu na branżę. Umożliwia dojazd do klientów i kontrahentów, przewóz towarów czy podróże służbowe. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań auta i jak wybrać najkorzystniejszą opcję finansowania.

Budżet firmy

Zakup nowego samochodu może wiązać się z wydatkiem, który mocno obciąży budżet firmy. Warto więc zastanowić się, czy jego nabycie nie osłabi płynności finansowej przedsiębiorcy. Jeśli zdecyduje się on na zakup za gotówkę, zamrozi kapitał, a pojazd z każdym miesiącem będzie tracił na wartości. W przypadku ograniczonego budżetu można rozważyć wybór w pełni sprawnego auta używanego, np. sprowadzanego z zagranicy czy poleasingowego.

Marka

Z marką samochodu wiążą się jego określone cechy, w tym niezawodność, bezpieczeństwo, szybka jazda czy prestiż. Przedsiębiorca może zdecydować się na zakup pojazdu marki premium, np. BMW, Mercedes lub Porsche. Pozwoli mu to wywrzeć dobre wrażenie na kontrahentach i kreować prestiżowy wizerunek swojej firmy.

Popularność modelu

Najpopularniejsze na rynku modele samochodów to zazwyczaj udane egzemplarze, które są często wybierane ze względu na ich niezawodność, dobre osiągi czy niskie spalanie. Można bez trudu kupić do nich części zamienne, a po kilku latach sprzedać je korzystnie na rynku wtórnym.

Koszty eksploatacji

Samochód firmowy zwykle jest używany znacznie częściej i na dłuższych dystansach niż auto prywatne. Dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwie jak najniższy poziom spalania. Najbardziej ekonomiczną jazdę zapewniają samochody elektryczne i hybrydowe, które jednocześnie pomagają budować wizerunek firmy troszczącej się o środowisko. Opłacalnym rozwiązaniem może okazać się również pojazd z instalacją LPG. Warto także sprawdzić, ile kosztują części zamienne do danego modelu auta.

Przestronność

Jeśli auto będzie służyło głównie do przewozu osób, istotnym kryterium wyboru powinno być przestronne i wygodne wnętrze. Samochód do przewożenia towarów i innych przedmiotów musi mieć jednocześnie pojemny bagażnik, najlepiej co najmniej kilkaset litrów.

Nowoczesne technologie

Dobre auto służbowe powinno być wyposażone w nowoczesne funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • sygnalizację spadku ciśnienia w oponach,
  • system wzywania pomocy,
  • automatyczne zatrzymanie w przypadku wykrycia pieszego lub gwałtownego hamowania poprzedzającego pojazdu,
  • monitoring zmęczenia kierowcy,
  • asystenta utrzymania i zmiany pasa ruchu.

Jeśli pojazd będzie przeznaczony do podróży służbowych pracowników, warto wybrać model z ogranicznikiem prędkości jazdy i lokalizatorem położenia samochodu na mapie.

Sposoby finansowania samochodu na firmę

Aby uniknąć zamrażania firmowego kapitału, warto skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Pozwoli to rozłożyć płatność na wiele mniejszych rat, które przedsiębiorca może regulować ze swoich bieżących przychodów. Do najkorzystniejszych form finansowania zalicza się leasing, wynajem długoterminowy i pożyczkę leasingową.

Leasing samochodu osobowego

Leasing samochodowy polega na możliwości użytkowania pojazdu w zamian za terminowe opłacanie rat na rzecz firmy leasingowej. Większość leasingodawców umożliwia zawarcie umowy maksymalnie na 5 lat, a minimalny okres finansowania zależy od rodzaju leasingu – leasing operacyjny musi trwać minimum 2 lata, a finansowy 6 miesięcy.

Zaletą leasingu jest jego łatwa dostępność. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy bez względu na branżę, którzy prowadzą firmę od minimum 6 miesięcy. Najczęściej możliwe jest zastosowanie uproszczonej procedury weryfikacyjnej. Dzięki temu można otrzymać decyzję o udzieleniu finansowania bez czasochłonnych formalności – nawet w dniu złożenia wniosku.

Firmy leasingowe nie wymagają wysokiego czynszu inicjalnego – możliwe jest zawarcie umowy nawet bez wpłaty własnej. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca może stać się właścicielem użytkowanego pojazdu – jeśli zdecyduje się na korzystny wykup. Może również zwrócić auto i wziąć w leasing nowy model.

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów z sierpnia 2022 roku, najpopularniejszy wśród przedsiębiorców jest leasing Toyoty. Aż trzy pojazdy tej japońskiej marki znalazły się pośród pięciu najczęściej leasingowanych pojazdów – Toyota Corolla, Toyota RAV4 i Toyota Yaris. Sporym zainteresowaniem cieszy się również finansowanie leasingiem dla firm samochodów Skoda. Najpopularniejsze modele to Skoda Octavia i Skoda Fabia.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy polega na dzierżawie pojazdu, najczęściej na okres 2-4 lat. W odróżnieniu od leasingu, przedsiębiorca nie może wykupić auta po zakończeniu umowy – może jedynie wynająć kolejny samochód. Musi się również liczyć z ustalonym limitem kilometrów. W cenie raty zawarty jest natomiast pakiet dodatkowych usług, w tym okresowe przeglądy, serwis, ubezpieczenie, wymiana wycieraczek, opon i płynów, a czasami również karta paliwowa. Dzięki temu korzystający zyskuje sporą przewidywalność kosztów.

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa, podobnie jak leasing, jest łatwo dostępnym źródłem finansowania. Można ją otrzymać na zakup samochodu osobowego bez czasochłonnych formalności, przy zastosowaniu uproszczonej procedury weryfikacyjnej. Nie jest także konieczny duży wkład własny, a umowa może zostać zawarta na dowolny okres. Minusem tego rozwiązania jest negatywny wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorcy.

Artykuł partnerski

Komentarze