Sztuka wystąpień publicznych. Toastmasters Białystok wyrabia umiejętność przemawiania

Ludzie najczęściej boją się wystąpień publicznych, nie dostrzegając korzyści, jakie daje umiejętność przemawiania – zwracają uwagę członkowie klubu Toastmasters Białystok. Tymczasem jeśli potrafimy się swobodnie wypowiadać, będziemy bardziej przekonujący dla otoczenia, wynegocjujemy lepsze warunki umowy z klientem, łatwiej zdamy egzamin ustny.

„Wykorzystaj szansę i przełam z nami bariery” – pod takim hasłem odbędzie się spotkanie demonstracyjne klubu Toastmasters Białystok już 9 kwietnia o godz. 18.00 w firmie SoftwareHut przy ulicy Sienkiewicza 112. Każdy zainteresowany może przyjść i zobaczyć, jak wyglądają spotkania grupy i zadać jej członkom szczegółowe pytania.

Toastmasters to międzynarodowa organizacja non profit, założona w Kalifornii w 1924 roku, dająca możliwość nauki przemawiania publicznego i rozwijania umiejętności przywódczych poprzez praktykę na regularnych spotkaniach. Obecnie liczy ona blisko 360 tysięcy osób w 16 600 klubach, rozsianych po 143 krajach. Białostocki Klub istnieje od 2012 roku.

Chodzi przede wszystkim o to, aby przemawiając przed większą grupą ludzi, opanować stres i obawy przed tym, że zostaniemy źle odebrani. W Toastmasters Białystok są osoby z różnym stażem. Wszyscy się wspierają i uczą od siebie nawzajem, aby nasze wypowiedzi coraz lepiej trafiały do słuchaczy. – To miejsce, gdzie możesz przełamać bariery w występowaniu publicznym. Według badań przemawiania przed większą widownią boimy się bardziej niż śmierci. Kluczem jest praktyka. Tutaj w przyjaznej atmosferze możesz trenować swój warsztat. Osobiście uważam, że umiejętność przemawiania jest niezbędna w życiu osobistym i biznesie – zachęca prezes klubu Damian Dąbrowski.

Na spotkaniach klubowych można usłyszeć najróżniejsze mowy – motywacyjne, informacyjne, szkoleniowe, humorystyczne, historie. A to wszystko w ramach jedenastu ścieżek edukacyjnych do wyboru, które łączą umiejętność przemawiania z wiedzą o poszczególnych aspektach przywództwa. Taka różnorodność pozwala każdemu określić swoje preferencje.

Innym bardzo istotnym elementem spotkań jest informacja zwrotna – udzielana przez oceniających mowy i poszczególne elementy wypowiedzi (np. płynność, poprawność językowa), a także wszystkich uczestników na kartach ocen, które można przekazać mówcom na przerwie. Zwraca się uwagę na to, co wymaga poprawy, a co zostało zrobione dobrze.

Ważne jest to, abyśmy poprawiali techniczne elementy naszych wypowiedzi w sposób uporządkowany, we własnym tempie. Nawet małe postępy są dostrzegane i budują pewność siebie. Ale przede wszystkim liczą się emocje słuchaczy oraz jasny przekaz, który publiczność zapamięta – dodaje wiceprezes ds. PR Joanna Bołtruczyk.

Spotkanie demonstracyjne jest szczególnie otwarte dla wszystkich chętnych. Portal Przedsiębiorcze Podlasie został partnerem tego wydarzenia.

Red. PP, fot. Toastmasters

Komentarze

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fkfut/domains/przedsiebiorczepodlasie.pl/public_html/wp-content/themes/milkit/single.php on line 34