,

Technologiczny barszcz ukraiński – to będzie niecodzienna kolacja charytatywna

Ma być nie tylko smacznie, ale i efektownie. 30 sierpnia w Białymstoku odbędzie się, organizowane pierwszy raz w Polsce, show gastronomiczne – Digital Barszcz. Weronika Marczuk razem z Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy zaprosi nas na kulinarną i charytatywną podróż po smakach Ukrainy. Podróż w nietuzinkowym towarzystwie z nietypowym zakończeniem.

Chociaż smaki Ukrainy są cenione przez wiele osób, to równocześnie mało kto je naprawdę zna i w najlepszym wypadku potrafi wymienić jedną potrawę: barszcz ukraiński – potrawę, która dzięki staraniom słynnego ukraińskiego szefa kuchni i restauratora Ievhena Klopotenko została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Aby lepiej poznać smaki Ukrainy Polacy zwykle mogli odwiedzić naszych wschodnich sąsiadów. Niestety w wyniku wojny jest to w tej chwili niemożliwe.

Dlatego dania z Ukrainy przyjadą prosto do Białegostoku i zostaną zaserwowane w nadzwyczaj atrakcyjny sposób.

– W ramach show Digital Barszcz, szef kuchni Mykyta Silin zaprosi nas, w holograficznej asyście Master Chefa Ievhena Klopotenko, w niezwykłą kulinarną podróż, podczas której przygotuje siedem zagadek kulinarnych – mówi prowadząca Weronika Marczuk, kierująca Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy.

Tradycja zostanie połączona z nowoczesnością. Holograficzna obecność najsłynniejszego szefa kuchni Ukrainy ma nie tylko urozmaicić spotkanie
i pomóc w rozwiązaniu zagadek. Sprawi także, że odbywająca się w hotelu Hilton w Białymstoku siedmiodaniowa kolacja pozwoli uczestnikom zbliżyć się do kultury ukraińskiej, a także odkryć nowoczesne smaki Ukrainy.

Ale to nie koniec kulinarnych i technologicznych atrakcji. Ostatnie, 7. danie, zostanie stworzone przez sztuczną inteligencję. Będzie to ugotowany przez szefa Silina, zmodyfikowany o lokalne, polskie składniki barszcz ukraiński. Ponadto szef Silin poprowadzi mistrzowską lekcję gotowania tej tradycyjnej, ukraińskiej ukraińskiej potrawy narodowej.

Kulinarne spotkanie ze smakami Ukrainy to nie tylko okazja do poznania kuchni naszych wschodnich sąsiadów. Będzie to także, a może przede wszystkim, możliwość do wsparcia Ukrainy.

– W tym wypadku chodzi o zakup paczek żywnościowych, które zostaną przekazane najbardziej poszkodowanym przez wojnę – dodaje Weronika Marczuk.

Białostockie wydarzenie jest częścią wspieranej przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, organizowanej przez Instytut Kultury Ukrainy inicjatywy „Jedność barszczu ukraińskiego”. Jej celem jest nie tylko popularyzowanie kuchni ukraińskiej, zwłaszcza barszczu, lecz także organizacja akcji charytatywnych na rzecz pomocy Ukrainie.

Bilety na odbywającą się 30 sierpnia w białostockim hotelu Hilton kolację można nabyć od 8 sierpnia za pośrednictwem strony: https://evently.pl/events/2820-digital-barszcz-z-polskim-akcentem.

Cena jednego biletu wynosi 300 zł.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze