Tradycja vs innowacyjne rozwiązania, czyli jaką konkurencję stanowią hale stalowe dla tradycyjnego budownictwa?

Hale o konstrukcji stalowej są coraz częstszym wyborem inwestycyjnym nie tylko dużych biznesmenów, ale również rolników czy handlowców. Zdaje się, że Polacy oszaleli na ich punkcie. Jaką konkurencję stanowią hale stalowe dla tradycyjnego budownictwa?

Czas budowy – co powstaje szybciej?

Inwestorzy nie kryją się z tym, że czas budowy jest znaczący. W końcu im budynek szybciej powstanie, tym szybciej zacznie na siebie zarabiać. Tak naprawdę każdy dzień zwłoki wiąże się z jakimś rodzajem strat.

Tradycyjne budownictwo ma to do siebie, że wymaga sporo czasu. Poszczególne etapy potrafią trwać w nieskończoność i nie da się ich przyspieszyć bez uszczerbku na jakości obiektu. W polskich warunkach jeszcze do niedawna wznoszono najczęściej hale murowane, których budowa trwa kilka miesięcy. W przypadku wielkich i skomplikowanych konstrukcji należało liczyć się nawet z ok. rokiem prac.

Konstrukcje stalowe wznosi się o wiele szybciej. Proste powstają tylko w 3 tygodnie, więc inwestor może liczyć na start biznesu już po miesiącu. To niezwykle wygodne, jeśli pomyśli się o rachunku strat i zysków.

Na którym rozwiązaniu można zaoszczędzić?

Szybsza budowa i technologie użyte w przypadku konstrukcji stalowych mogłyby oznaczać duży koszt, ale to nie do końca prawda. Ze względu na czas budowy inwestycja w halę ze stali nie należy do drogich. Ponadto trzeba też pamiętać o późniejszych kwestiach eksploatacji i konserwacji. W przypadku tradycyjnego budownictwa konserwacja wymaga dużych nakładów finansowych. Dodatkowo często wiąże się z ingerencją w konstrukcję, a to już naprawdę kosztowna oraz ryzykowna inwestycja. Budynki murowane znacznie szybciej się też zużywają.

Co jest przyszłościowym pomysłem?

Konkurencja hal o konstrukcji stalowych dla tradycyjnego budownictwa polega też na możliwościach związanych z dalszym rozwojem firmy. O co chodzi?

Budowa hal ze stali jest dość specyficzna. Polega bowiem na łączeniu ze sobą prefabrykatów, czyli wcześniej stworzonych modułów. Dzięki temu można to porównać do łączenia elementów niczym klocków – wieloetapowe budownictwo tradycyjne nie ma z tym nic wspólnego.

Modułowa budowa sprawia natomiast, że taką halę można w przyszłości łatwo zmodyfikować, np. ją rozbudować. To także unikalna możliwość rozbiórki budynku i sprzedaży go innemu inwestorowi. Oczywiście powodzenie tych akcji zależy od dobrego wykonawstwa. Najlepiej, aby firma oferowała usługi kompleksowe jak Commercecon. Dzięki temu późniejsze prace budowlane przebiegają o wiele sprawniej.

W związku z tymi możliwościami tradycyjne budownictwo wydaje się niedostosowane do potrzeb dzisiejszych inwestorów. Znowu – to hale stalowe udowadniają swoją innowacyjność.

Artykuł partnerski

Komentarze