W Irlandii doceniają jakość książek drukowanych w Białymstoku. BZ Graf się umacnia i rozwija eksport

Drukarnia BZ Graf, która należy do giełdowej grupy poligraficznej Kompap, w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco umocniła swoją pozycję wśród wydawców w Irlandii. Jest to obecnie jeden z najważniejszych rynków eksportowych białostockiego zakładu. Druk w BZ Graf zamawia m.in. wiodąca irlandzka oficyna O’Brien Press, która ma na koncie wiele wydawniczych hitów literatury dziecięcej i książek dla dorosłych.

– Na rynek irlandzki drukujemy przede wszystkim książki dziecięce i inne bogato ilustrowane pozycje, jak kolorowanki, zgadywanki, a także albumy i książki związane z edukacją. W tym kraju obsługujemy m.in. lidera irlandzkiego rynku wydawniczego, O’Brien Press, dla którego jesteśmy głównym dostawcą. Dzięki tej dobrej współpracy osiągnęliśmy renomę, która zaowocowała kolejnymi kontraktami. Inni klienci, tacy jak MH Gill&Co czy wydawnictwo akademickie Cork University Press, nawiązali z nami współpracę właśnie dzięki rekomendacji wiodącego gracza. Również mniejsi wydawcy z rynku irlandzkiego zlecają nam produkcję, doceniając jakość książek drukowanych w Białymstoku. Pracujemy nad tym, aby umacniać naszą pozycję w tym kraju jako preferowanego dostawcy – mówi Marcin Samojłowicz, kierownik marketingu i technologii w Białostockich Zakładach Graficznych.

Istotna część przychodów BZ Graf pochodzi z eksportu i obsługi zagranicznych wydawnictw. W 2022 białostocka drukarnia podwoiła sprzedaż z tego tytułu. To m.in. efekt umocnienia się na irlandzkim rynku. Jak pokazują doświadczenia BZ Graf, we współpracy z zagranicznymi wydawcami liczy się przede wszystkim szeroko rozumiana jakość usługi – co dotyczy zarówno jakości druku, jak również komunikacji i obsługi około sprzedażowej.

– Nie jest łatwo zdobyć zaufanie zagranicznego klienta, ale przekonanie do siebie jednego znaczącego wydawcy często w kolejnych latach procentuje stałą współpracą i pozyskaniem kolejnych partnerów z danego rynku. Mamy dobre doświadczenia w tej dziedzinie, jednak konkurencja na rynku międzynarodowym jest coraz większa. Stąd nasza strategia inwestycyjna i unowocześnianie naszych drukarni. W tym roku na potrzeby grupy sprowadziliśmy i już uruchomiliśmy bardzo wydajną ośmiokolorową maszynę drukującą japońskiej firmy Komori. Umożliwia ona precyzyjny i jakościowy druk, co jest szczególnie ważne w przypadku książki dziecięcej, komiksów czy albumów. Właśnie tym oraz niezawodnością nasze drukarnie, w tym BZ Graf, pracują na dobre imię za granicą – komentuje Waldemar Lipka, prezes Kompapu.

BZ Graf to druga pod względem przychodów firma w giełdowej grupie Kompap. Białostocki zakład, który jest jedną z najstarszych drukarni dziełowych w Polsce, odpowiada za około jedną czwartą skonsolidowanej sprzedaży Kompapu. W grupie Kompap, oprócz BZ Graf, jest także inna znana drukarnia dziełowa, olsztyński OZ Graf, a także drukarnia offsetowa rolowa w Laskowicach oraz spółka Komunikacja Masowa. Po trzecim kwartale grupa Kompap wypracowała przychody w wysokości 89,13 mln zł oraz zysk netto wynoszący 3,45 mln zł.

Kompap SA posiada w swoim portfelu dwa zakłady graficzne należące do liderów rynku druku dziełowego w Polsce – OZ Graf i BZ Graf, a także drukarnię offsetową rolową w Laskowicach. Spółka ponadto zajmuje się produkcją specjalistycznych artykułów papierniczych i biurowych, jak koperty utajnione czy rolki do bankomatów z nadrukiem, a także drukiem akcydensowym. Od 2022 r. do grupy należy też spółka Komunikacja Masowa świadcząca usługi outsourcingu w zakresie masowej komunikacji elektronicznej i tradycyjnej. Kompap jest notowany na GPW od 1996 r.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze