ZUS potwierdza: Podlascy przedsiębiorcy poradzili sobie z nowym wyzwaniem

Od początku tego roku opłacanie składek stało się łatwiejsze i szybsze. Zamiast trzech lub czterech przelewów do ZUS, płatnicy wypełniają teraz tylko jeden zwykły przelew.

Indywidualny Numer Rachunku Składkowego (NRS) można sprawdzić na wiele różnych sposobów. ZUS wysłał do przedsiębiorców listownie taką informację i uruchomił wyszukiwarkę na stronie internetowej www.eskladka.pl. Numer rachunku można również sprawdzić osobiście podczas wizyty w sali obsługi klienta – w każdym inspektoracie, jak też telefoniczne przez Centrum Obsługi Telefonicznej: 22 560 16 00.

– Dotychczasowe rachunki zostały zamknięte. Dokonując wpłaty nowym sposobem nie trzeba już podawać dodatkowych informacji, takich jak: NIP, REGON, PESEL czy wskazywać miesiąc za który opłacamy składki – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Mija pierwszy kwartał obowiązywania tego udogodnienia. Czy to udana modyfikacja? Liczby mówią same za siebie. Zamiast ponad 20 tysięcy błędnych przelewów w skali kraju teraz odnotowywanych jest kilkadziesiąt. W styczniu było ich 40, a już w marcu wpłynęło 28 wpłat z błędnym NRS. Połowa z nich już poprawnie przekazała wpłaty. Z kolei niezidentyfikowani płatnicy najpierw dokonali wpłaty, a formalne zgłoszenie rejestracji działalności złożone zostało nieco później. Stąd problem z przypisaniem po wpłacie zaksięgowanej kwoty do konta płatnika.

Jeżeli przedsiębiorca ma długi składkowe, powinien wiedzieć, że wpłaty rozliczane są najpierw na najstarsze zadłużenie na koncie. Dzięki temu nie narastają odsetki. Nie można jednak opłacać tylko bieżących składek. Wpłata najpierw pokryje zaległości i odsetki, a dopiero potem bieżące składki. Gdy występują zaległości warto skorzystać z układu ratalnego. Pomocą służą doradcy płatników składek oraz doradcy do spraw ulg i umorzeń.

Piotr Walczak, Fot. ZUS w Białymstoku

Komentarze