Białostoczanin rozwija Business Linki w całej Polsce. Jeden z nich jest na Stadionie Narodowym w Warszawie

Łukasz Siemieniuk, fot. Foto Art Group

„Nikt za Ciebie firmy nie poprowadzi” – Łukasz Siemieniuk o biznesie w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

Pomógł rozwinąć biznes ponad dwustu firmom. Dynamiczny, ambitny, pełen pomysłów. Mówi o sobie z satysfakcją: „Ja nie pracuję, ja się realizuję”. Na co dzień wykładowca na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. Od 10 lat związany z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Wielokrotnie zapraszano go do przeprowadzenia się z Białegostoku do innych miast w Polsce. Wybrał Białystok. Dziś ojciec maleńkiej dziewczynki docenia bliskość rodziny i nie planuje opuścić swojego rodzinnego miasta. Od kwietnia tego roku będzie szefem ogólnopolskiego działu Growth sieci Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz  Business Link’ów zlokalizowanych w największych miastach w Polsce. Opowiada mi, w czym Fundacja AIP pomaga początkującym przedsiębiorcom.

Moja rola w Inkubatorach przez lata ulegała zmianie – opowiada Łukasz Siemieniuk. – Gdy byłem dyrektorem AIP w Białymstoku, bezpośrednio pomagałem firmom się rozwijać. Wówczas 80% mojej pracy polegało na współpracy ze startupami, kreowaniu pomysłów. W styczniu 2015 objąłem stanowisko osoby odpowiedzialnej za cały region Polski Wschodniej. Od tego momentu tylko 20% mojej pracy to kontakt z firmami, bo nadzoruję zespół ludzi, którzy na co dzień pracują ze startupami. Od kwietnia moja rola ulegnie całkowitej zmianie. Będę odpowiedzialny za rozwój sieci inkubatorów oraz sieci Business Link’ów w całej Polsce.

Każdy właściciel firmy, który skorzystał z pomocy Inkubatorów, włożył w to ogrom pracy. Nic nie zostało zrobione za niego. Pomoc AIP to wskazanie drogi i technicznych rozwiązań pomagających na początku działalności. Taka pomoc faktycznie jest pożądana, świadczy o tym fakt, iż ponad 40 procent osób zgłaszających się do AIP w Białymstoku przychodziło z polecenia tych, którzy z pomocy skorzystali – wspomina Łukasz Siemieniuk. Ponad 70% projektów biznesowych, które korzystały z pomocy AIP nadal funkcjonuje i się rozwija. Jest to około 250 firm. W tej chwili 80 startupów działa pod skrzydłami AIP w Białymstoku.

AIP
Otwarcie nowej siedziby Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Białymstoku. ul. Warszawska 13, lok.3, fot. packshotstudio.com.pl
Biuro coworkingowe w AIP Białystok, fot. AIP Białystok
Biuro coworkingowe w AIP Białystok, fot. AIP Białystok

Czego możesz oczekiwać od Inkubatora, a czego nie?

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości to przyjaciel, ale też inwestor. Nie prowadzi firmy „za kogoś”. Ma w tym doświadczenie i bierze na siebie ryzyko inwestycji w nowy pomysł biznesowy. Fundacja AIP oferuje przedsiębiorcom pakiet usług niezbędnych do rozpoczęcia i dalszego prowadzenia własnej działalności. Nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, a można prowadzić firmę. Odnajdą się tutaj ludzie, którzy oczekują pomocy w tym, by Inkubator dał im napęd do prowadzenia biznesu. Mają pełną wizję swojej firmy. Są nastawieni na ciężką pracę. Mają jedynie obawy dotyczące rozliczeń, aspektów technicznych, prawnych, ale bardzo chcą rozwinąć swój pomysł biznesowy. Jedyne, czego im brakuje, to pomocy technicznej – księgowej i prawnej. Takie właśnie osoby są otaczane opieką AIP. Osoby, które oczekują od Inkubatorów, że wszystko będzie zrobione za nich, powinny zastanowić się, czy rozpoczynać swoją przygodę ze światem StartUp’ów. Postawa typu: „pokierujcie mną od A do Z, a najlepiej wymyślcie jaką firmę mam prowadzić” nie jest tutaj mile widziana. Inkubatory nie istnieją po to, by takim osobom pomagać, istnieją po to by dynamizować wzrost pomysłów biznesowych i je urealniać.

Jako AIP umożliwiamy początkującej firmie funkcjonowanie pod naszą osobowością prawną – opowiada Łukasz Siemieniuk. – Rozliczamy je z Urzędem Skarbowym, dajemy system do wystawiania faktur. Bierzemy odpowiedzialność za projekt biznesowy. Umożliwiamy korzystanie z doradztwa prawnego, zapewniamy też zaplecze biurowe. Gdy pojawiają się trudności, pomagamy je pokonać. Pomagamy doszlifować projekt „firma”. Pozwalamy „wypróbować” firmę na rynku. Obieramy pewien kierunek. Nie jesteśmy jako AIP właścicielem pomysłu biznesowego, ale jesteśmy grupą doradczą, która pomaga się tej firmie rozwijać. Jeśli pomysł się nie udaje, firma może z miesięcznym okresem wypowiedzenia odejść z Inkubatora. Nie traci przez to możliwości skorzystania z tak zwanego „małego ZUS-u”.

Dodatkowo, w ramach AIP, został uruchomiony własny fundusz inwestycyjny, seedowy. Jest to fundusz, który inwestuje 100 tysięcy złotych w zamian za 15 procent udziałów w firmie. Taka pomoc jest przeznaczona dla osób, które szukają środków finansowych do rozpoczęcia biznesu.

Dziś z pomocy AIP mogą korzystać wszystkie osoby pełnoletnie, nie tylko studenci. Nastąpiła pozytywna zmiana w podejściu do biznesu – zauważa Łukasz Siemieniuk. – Ludzie coraz chętniej opowiadają o swoich pomysłach na firmę, bo wiedzą, że pomysł zamknięty w głowie nie ma żadnych szans na powodzenie. Kilkanaście lat temu nie było tak rozbudowanych zabezpieczeń prawnych dla funkcjonowania nowych firm i z tego powodu początkujący przedsiębiorcy obawiali się ujawniać biznesowe projekty. Dostęp do internetu, zwiększenie zamożności społeczeństwa, coraz częstsze podróżowanie zagranicę oraz wymiana studencka – to wszystko ma wpływ na zmianę mentalności i większe otwarcie się na zakładanie firm.

Poniżej zdjęcia właścicieli trzech funkcjonujących obecnie białostockich startupów wspartych przez białostocki Inkubator Łukasza Siemieniuka.

Platforma wspierająca małe firmy – Business Linki w całej Polsce

Oprócz standardowej działalności Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości realizują w Polsce także projekt nazywany Business Link. Znajdują się one obecnie w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Lublinie. Business Link to miejsce dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i freelancerów, firm z sektora MŚP. Pomagają one początkującym firmom na trzech poziomach: 1) oferują stylowe biura i coworking 24 godziny na dobę; 2) dają dostęp do narzędzi rozwijających biznes, np. Brand24, Landingi.pl, Prowly oraz pomoc prawną; 3) oferują specjalistyczne doradztwo, szkolenia i mentoring doświadczonych przedsiębiorców.

Business Linki dla kreatorów biznesu umożliwiają wymianę wiedzy i pomysłów – tłumaczy Łukasz Siemieniuk. – Uruchomiliśmy je między innymi w Warszawie na Stadionie Narodowym, w Zebra Tower oraz w innych dużych miastach w samym ich centrach. Lokalizacja Business Link’ów pomaga podnieść prestiż firmy. Od kwietnia tego roku będę nadzorował rozwój sieci AIP w całej Polsce oraz wspomniane Business Linki. Będę mieszkał w Białymstoku, ale jak dotychczas będę spędzał dużo czasu w podróży. Przez 10 lat pracy w inkubatorach przywykłem do podróżowania. Wiele razy zmieniały się moje zadania, role, odpowiedzialność. Właśnie dlatego nadal tu jestem, bo lubię nowe wyzwania. Planuję, by w Białymstoku także w przyszłości powstał AIP Business Link.

Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza Business Link w Polsce.

Dwie firmy, które wyszły spod skrzydeł AIP w Białymstoku były bohaterami artykułów na przedsiebiorczepodlasie.pl. O firmie Modeste czytaliście tutaj: Produkuje popularne marki toreb, nie ma 30 lat. Oto Kacper Konopko z Białegostoku. Białostockie Mayko mogliście poznać w artykule: 80% klientów poza Białymstokiem i zupełny brak kompleksów. Mayko szuka kolejnego pracownika.


Łukasz Siemieniuk
Łukasz Siemieniuk, fot. Foto Art Group

 

Łukasz Siemieniuk w latach 2007-2015 był Dyrektorem Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Białymstoku. Od stycznia 2015 roku nadzorował AIP w regionie Polski Wschodniej. Od 1 kwietnia 2017 będzie odpowiedzialny za rozwój ogólnopolskiej sieci AIP, czyli 55 inkubatorów w całym kraju, poza Warszawą. Dodatkowo rozwijać będzie platformę AIP Business Link.

Komentarze