Białostocka firma przejmuje spółkę z obszaru sztucznej inteligencji

Do Grape Up, firmy technologiczno-konsultingowej, budującej kluczowe rozwiązania informatyczne dla dużych globalnych przedsiębiorstw z sektora automotive, insurance, finance & retail, dołącza Addepto, ekspert w dziedzinie wdrażania technologii AI/ML i Big Data. W ten sposób Grape Up poszerza swoje kompetencje w zakresie sztucznej inteligencji.

W ramach transakcji Grape Up przejmie większościowy pakiet udziałów w Addepto. Proces przejęcia zostanie zakończony w trzecim kwartale br. Wielkość inwestycji to kilka milionów złotych. Grape Up i Addepto będą funkcjonowały niezależnie od siebie, ale jednocześnie będą ściśle współpracowały w zakresie dostarczania usług i produktów dla swoich klientów, wykorzystując uzupełniającą się wiedzę i kompetencje.

Addepto to polska firma technologiczna, tworząca rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i Big Data dla przedsiębiorstw działających w różnych sektorach gospodarki – od branży finansowej i lotniczo-kosmicznej, po produkcyjną czy handlową. Przez realizację ambitnyc hprojektów dla klientów z listy Fortune 500, Addepto zbudowało doświadczenie w najbardziej innowacyjnych obszarach, jak Computer Vision, Machine Learning, Big Data czy Data Engineering.

Inwestycja w Addepto to przyspieszenie realizacji strategii rozwoju Grape Up przez pozyskiwanie kompetencji i wzbogacenie oferty o umiejętności pozwalające pomagać globalnym korporacjom w tworzeniu kluczowych i innowacyjnych systemów IT. Grape Up już teraz z powodzeniem realizuje projekty w obszarze AI i Machine Learning dla swoich klientów. Wraz z poszerzeniem usług o Big Data i Data Engineering, białostocka firma będzie mogła jeszcze skuteczniej wspierać partnerów biznesowych w wykorzystaniu technologii opartych na przetwarzaniu danych do optymalizacji kosztów oraz zwiększenia sprzedaży.

– Addepto idealnie wpisuje się w naszą strategię rozwoju firmy wokół najbardziej innowacyjnych technologii. Jako Grape Up od dwóch lat konsekwentnie inwestujemy w produkty i kompetencje w obszarze AI i Data Science. Wiedza i projekty zrealizowane przez zespół Addepto wzbogacają nasze doświadczenie z zakresu Big Data i Data Analytics – tłumaczy powody inwestycji Konrad Siatka, CEO Grape Up.

Addepto ma za sobą okres intensywnego wzrostu przychodów – o ponad 170% w porównaniu z rokiem poprzednim – i w pełni wykorzystuje zarówno rosnący popyt na rozwiązania w obszarach sztucznej inteligencji, jak i startupową kulturę firmy, która wspomaga szybkie skalowanie działalności biznesowej. Obok zgromadzonych kompetencji to właśnie kultura organizacyjna Addepto wpłynęła na zainteresowanie ze strony Grape Up.

– Od kilkunastu lat budujemy Grape Up wokół kultury agile, zachowując dobre praktyki z czasów, gdy pracowaliśmy ze startupami (szybkość, zwinność i bardzo wysoka jakość dostarczania). Zatrudniając najlepszych specjalistów uwzględniamy nie tylko ich doświadczenia, ale także to, czy pomogą nam budować środowisko pracy wspierające rozwój i promujące innowacje. Dlatego szukając firm, w które inwestujemy, przede wszystkim oceniamy ich kulturę organizacyjną i podejście do realizacji projektów. Addepto może liczyć na nasze wsparcie w procesie przejścia w kierunku dojrzałej organizacji, która nadal wykorzystuje najlepsze aspekty charakterystyczne dla mniejszych spółek – tłumaczy CEO Grape Up.

– Dołączamy do Grupy Grape Up, żeby wykorzystać eksperckość Grape Up w priorytetowych dla nas obszarach – skalowaniu biznesu i osiągnięciu dojrzałości operacyjnej. Od początku naszej działalności szybko się rozwijamy, ale to wsparcie Grape Up w zakresie technologii chmurowych, znajomość rynku klasy enterprise i doświadczenie w budowaniu dojrzałej organizacji jest dla nas kluczowe, abyśmy jako firma mogli wykonać kolejne kroki rozwojowe – twierdzi Artur Haponik, CEO Addepto.

Spółka Grape Up zanotowała w minionym roku przychód na poziomie 42 milionów złotych, co oznacza wzrost o blisko 50 proc. w porównaniu do 2019 roku. Takie wyniki finansowe pozwalają jej inwestować w kluczowych obszarach, zapewniających spółce dalszy dynamiczny wzrost w najbliższych latach.

Firma Grape Up, która została założona w 2014 roku, pomaga globalnym przedsiębiorstwom w budowie systemów, które pełnią krytyczną rolę dla ich funkcjonowania i stanowią o ich przewadze konkurencyjnej. Grape Up pomaga dużym przedsiębiorstwom tworzyć innowacyjne produkty przez wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz nowatorskich metodyk tworzenia oprogramowania, wspierając ich we wprowadzaniu na rynek lepszych rozwiązań i produktów w krótszym czasie względem tradycyjnych metod.

Addepto to firma specjalizująca się w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Misją przedsiębiorstwa jest wspieranie w rozwoju i digitalizacja firm na całym świecie w takich obszarach, jak Computer Vision, Predictive Analytics, Big Data i Business Intelligence. Wśród klientów Addepto są startupy technologiczne, średnie przedsiębiorstwa oraz klienci enterprise z listy Fortune 500 – zarówno z tradycyjnych branż, jak górnictwo i wydobycie, produkcja przemysłowa, logistyka, lotnictwo i kosmonautyka czy finanse, jak i e-commerce.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze