Finały konkursu Technotalenty 2019 – walka o nagrody

Skaner USG do diagnostyki kręgosłupa, z którego może korzystać osoba z rozrusznikiem serca. Centrum terapii autyzmu. Sposób na wczesne wykrywanie chorób nerek u dzieci. M.in. takie pomysły znalazły się w finale konkursu Technotalent 2019. Który wygra?

26 i 27 listopada to dni finałowe tegorocznej edycji konkursu Technotalent. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku można było obejrzeć prezentacje tych finalistów i przekonać się, jak innowacyjne pomysły mają młodzi ludzie z regionu.

– Technotalenty to talenty dla ludzi – powiedziała podczas inauguracji finału prof. Halina Car, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej oraz Zakładu Farmakologii Doświadczalnej UMB. – Pomysły zgłoszone do konkursu to takie, które mają służyć ludziom, ułatwiać im życie. Autorzy tych pomysłów to ludzie, którzy nie godzą się z zastaną rzeczywistością, tylko chcą ją zmieniać na lepsze.

Organizatorem tego konkursu dla uzdolnionych technicznie młodych ludzie z Polski północno-wschodniej jest Fundacja Technotalenty. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci, doktoranci i absolwenci w wieku od 18 do 35 lat. Na zwycięzców czekają łącznie 53 tys. zł i nagrody specjalne przyznawane w 6 kategoriach: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Design, Technotalent PB 2019 i Technotalent UMB 2019.

– Od 6 lat wspomagamy młodych i zdolnych – powiedział Adam Walicki z Fundacji. – W tym czasie zgromadziliśmy 479 oryginalnych projektów. Jest się z czego cieszyć.

Przed prezentacjami finałowymi autorzy projektów finałowych i rezerwowych mieli możliwość uczestnictwa w specjalnych warsztatach, które miały na celu m.in. podniesienie wiedzy ekonomicznej uczestników. Zwycięzców Konkursu Techntalent 2019 w każdej z 6 kategorii oraz laureatów nagród specjalnych poznamy na gali rozdania nagród 10 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Przedsiębiorcze Podlasie jest patronem medialnym w konkursu.

Współorganizatorami Konkursu Technotalent 2019 są: Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku oraz PKO Bank Polski. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Partnerami konkursu są Województwo Podlaskie, Santander Bank Polska SA, TOBO Datczuk Spółka Jawna, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Więcej na temat konkursu i pełna lista finalistów tutaj.

Red. EW, fot. Fundacja Technotalenty

Komentarze