Hotel Traugutta 3 – nowy obiekt w miejscu z historią. Za 15 milionów złotych

Hotel Traugutta 3 w Białymstoku to stosunkowo nowy obiekt na białostockiej mapie hotelarskiej. Ledwie kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się tam spotkanie prasowe połączone z prezentacją – hotelu oraz restauracji Regiment.

Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Hass, działająca na rynku od 1996 roku. Prowadzi sklep stacjonarny oraz internetowy Meblownia, hotel Podlasie oraz restaurację Lipcowy Ogród.

Jak podkreśla dyrektorka hotelu Anna Narel, współwłaścicielka firmy Hass, otwarcie nowego obiektu to konsekwencja trzech czynników: naturalny rozwój firmy, odpowiedź na zapotrzebowanie gości na hotel o wyższym standardzie oraz stworzenie miejsca, dającego rozwój pracownikom.

Powstały hotel Traugutta 3 jest hotelem butikowym o standardzie czterech gwiazdek.

Budynek, w którym się znajduje, przeszedł wiele zmian i był świadkiem niejednej historii. Niegdyś samotna XIX-wieczna zabytkowa willa z 1884 roku, dziś restauracja Regiment – część Hotelu Traugutta 3****.

W latach 1884 – 1888 w Białymstoku zlokalizowane były koszary 64. Kazańskiego Pułku Piechoty (przy linii kolejowej za Dworcem Poleskim – dziś Dworzec Fabryczny). Na terenie koszar zbudowano 61 obiektów murowanych i drewnianych wśród, których znajdowały się budynki z możliwością zakwaterowania ok. 600 żołnierzy, budynki zespołu sztabowo – oficerskiego, obiekty gospodarcze, stajnia, kwatery oficerów. Sztab pułku mieścił się właśnie tutaj, w budynku przy ulicy Traugutta 3. Nazywany był Domem Strzelca. To jeden z ostatnich zachowanych śladów po dawnych carskich koszarach wojskowych. W 1994 roku decyzją Państwowej Służby Ochrony Zabytków Oddziału Wojewódzkiego w Białymstoku budynek ten wpisany został do rejestru zabytków województwa podlaskiego jako dobro kultury (zabytek nr A-211 z 15.03.1994).

Następnie, po odzyskaniu niepodległości, w lipcu 1919 roku carskie koszary 64. Kazańskiego Pułku Piechoty zostały przejęte przez 42. Pułk Piechoty. W roku 1921 władze zorganizowały uroczyste powitanie żołnierzy 42. Pułku Piechoty, nadając koszarom imię Romualda Traugutta. W skład koszar wchodził: plac pułkowy, stadion, bloki żołnierski, budynki sztabu, magazyny, składnice, pralnia, piekarnia, strzelnica, rusznikarnia, kasyna (oficerskie i podoficerskie), budynki mieszkalne, spółdzielnia, warsztat szewski i krawiecki, pomieszczenie orkiestry pułkowej. Wówczas prawdopodobnie właśnie w tym budynku znajdowała się willa dowódcy Pułku i kasyno podoficerskie. W lipcu 1944 roku koszary zostały wysadzone i spalone przez wycofujące się oddziały niemieckie. Willa jest jednym z nielicznie zachowanych budynków.

W styczniu 1949 roku w tym miejscu została uruchomiona filia nr 3 Biblioteki Miejskiej. W początkowym okresie nie posiadała własnych księgozbiorów, a udostępniała zbiory wypożyczane z siedziby głównej. W roku 1976 zmieniła adres na ulicę Sienkiewicza.

Mieszkańcy Białegostoku to miejsce kojarzą przede wszystkim z Białostockim Ośrodkiem Tańca Rytm. Placówka powstała w 1976 roku. Była to pierwsza szkoła tańca w mieście. Założyciel Mikołaj Pożarski stworzył tu miejsce pełne pasji, był też pomysłodawcą Turnieju Tańca Towarzyskiego „Złote Pantofelki”.

Dziś to miejsce pełne smaków i walorów estetycznych. W 2018 roku Restauracja Regiment przyjęła pierwszych Gości. Willa znowu zaczęła tętnić życiem. Wypełniona została tym co piękne i ponadczasowe.

Właściciel – firma Hass – działa na rynku od 1996 roku. Prowadzi sklep stacjonarny i internetowy Meblownia, hotel Podlasie oraz restaurację Lipcowy Ogród. Nieruchomość przy ul. R. Traugutta 3 w Białymstoku zakupiła w 2012 roku. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków województwa podlaskiego jako dobro kultury. W 2013 roku uzyskano pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w na zmianę sposobu użytkowania budynku z funkcji usługowej na hotelowo – restauracyjną. W 2015 roku prezydent Białegostoku zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na roboty budowlane.

Koszt całkowity inwestycji to 15 000 000 zł. Dofinansowanie z budżetu miasta wyniosło 170 000 zł. Dotacja celowa przeznaczona została na remont dachu i elewacji oraz wymianę stolarki, tj. na prace konserwatorskie oraz restauratorskie. Całkowite nakłady konieczne na realizację tego zadania to 300 002,36 zł.

Hotel Traugutta3 oferuje nowocześnie wyposażone sale konferencyjne z dostępem do światła dziennego o łącznej powierzchni ponad 450 mkw., które są doskonałym miejscem dla biznesowych zebrań, specjalnych wydarzeń i wykwintnych przyjęć. Sala Robinia może pomieścić do 250 osób Sala Sztab 33 – do 60 osób, a pokój biznesowy – do 15 osób

Elegancka, klimatyzowana i przestronna Sala Bankietowa Robinia urządzona została z materiałów wysokiej jakości. Jej dodatkowym atutem jest dostęp do światła dziennego oraz parkiet z drewna dębowego.

Red. PP / opr. Piotr Walczak, fot. mat. pras.

Komentarze