Kamil Stępniak z UwB w finale Plebiscytu Nieprzeciętni 2019

Mgr Kamil Stępniak, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, znalazł się w finałowej dziesiątce Plebiscytu Nieprzeciętni 2019, zorganizowanego przez Polskie Radio SA. Zwycięzcę wyłoni internetowe głosowanie.

Jak informują organizatorzy, plebiscyt adresowany jest do osób między 18. a 35. rokiem życia, które w ciągu minionego roku zrobiły coś wyjątkowego. To młodzi ludzie, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą nieoczywiste rzeczy, przez co zasługują na tytuł „nieprzeciętnych”. Finałowa dziesiątka została wybrana przez jurorów konkursu spośród ponad 100 nadesłanych zgłoszeń.

Jak można przeczytać na stronie internetowej plebiscytu w uzasadnieniu nominacji, mgr Kamil Stępniak to „twórca przełomowego i pierwszego na świecie zaawansowanego systemu sztucznej inteligencji prawnej (SalIN), którego zadaniem jest uproszczenie pracy prawników, a także zwiększenie dostępu do usług prawniczych wśród osób wykluczonych społecznie. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa konstytucyjnego, legislacji, ochrony praw człowieka oraz wykorzystania nowych technologii w prawie, w tym artykułów i monografii naukowych. Podkreśla praktyczny wymiar nauki prawa, a w swoich działaniach stara się przełamywać schematy. Twórca wielu inicjatyw społecznych i lokalnych m.in. pomysłodawca i redaktor naczelny bezpłatnego miesięcznika „Warszawska Kulturalna” oraz gazety „Czas Prawnika”, która jest dla młodych jurystów platformą wymiany myśli i kultywowania etosu zawodu. Zaangażowany w bezpłatną edukację prawniczą i naukową dla dzieci, młodzieży i studentów, felietonista „Dziennika Gazety Prawnej”. W życiu stara kierować się dewizą herbową Gdańska: „Nec temere, nec timide” (ani zuchwale, ani bojaźliwie).”

Głosowanie potrwa do 9 czerwca 2019 r.

Link do głosowania: https://www.polskieradio.pl/10,Czworka/7637,Nieprzecietni-2019/

Przypomnijmy, że Kamil Stępniak opracował założenia teoretyczne pierwszego na świecie systemu sztucznej inteligencji, aktywnie wspierającego pracę prawników. „System of Artificial Legal Intelligence (SalIN)” ma być oprogramowaniem, które będzie w stanie zastąpić prawnika w znacznej części jego intelektualnej pracy.

Dla przykładu: system samodzielnie odtworzy stan prawny, przeanalizuje sytuację klienta kancelarii oraz zaproponuje rozwiązanie danego problemu prawnego. To wszystko nastąpi bez udziału człowieka. Na końcowym etapie prawnik zadecyduje, które rozwiązanie zaproponowane przez sztuczną inteligencję wybrać. Co więcej, oprogramowanie będzie przystosowane do automatycznego przetwarzania różnych typów dokumentów – przede wszystkim aktów normatywnych oraz orzecznictwa, ale też np. decyzji urzędowych czy nawet dorobku doktryny prawniczej.

Red. PP, źródło: www.polskieradio.pl, fot. arch. pryw. Kamila Stępniaka

Komentarze