Jak to możliwe, że kręgosłup boli 30-latka?! Pytamy eksperta o powody i szybkie biurowe ćwiczenia

Ból karku i kręgosłupa to efekt siedzącej pracy, fot. fotolia

Siedząca praca bardzo osłabia kręgosłup.

Dbając o kręgosłup unikasz poważnych dolegliwości i chorób. Gdy zmieniasz pozycję w ciągu dnia i codziennie ćwiczysz lub chociaż chodzisz na spacery, utrzymasz kręgosłup w dobrej kondycji. Co jednak dzieje się, gdy spędzasz większość dnia przy biurku i komputerze? Możesz być pewny, że po kilku latach takiego trybu życia nabawisz się wad kręgosłupa.

Zapobiegaj zwyrodnieniom

Jeśli chcesz uniknąć interwencji chirurga albo czasochłonnej rehabilitacji, przestrzegaj kilku zasad:
  1. Zachowuj w pracy odpowiednią postawę. Twoje krzesło ma być ustawione tak, by nogi zginały się pod kątem 90 stopni. Opieraj plecy o krzesło. Wzrok powinien być skierowany na komputer pod kątem 30 stopni, z góry.
  2. Co godzinę wstań od komputera, by się rozciągnąć i zmienić pozycję. Wystarczy się na chwilę rozprostować, wyciągnąć ręce do góry, zrobić sobie kawę czy herbatę. Twój kręgosłup wtedy odpoczywa od pozycji siedzącej.
  3. Ćwicz codziennie. Nawet kilkanaście minut ćwiczeń jest lepsze, niż ich zupełny brak. Idź na spacer, gimnastykuj się przy ulubionej muzyce, popływaj na basenie.

Uważaj. Gdy spędzasz dużo czasu przed komputerem, na szczególne niebezpieczeństwo skrzywień narażasz odcinek szyjny kręgosłupa. Niewłaściwa pozycja podczas siedzącej pracy, mała aktywność ruchowa i nieodpowiednia pozycja podczas leżenia i snu mogą powodować zwyrodnienia odcinka szyjnego. Ból początkowo jest ledwo zauważalny, ale z upływem czasu doprowadza do poważnych objawów. Możesz odczuwać silne bóle głowy, nawet zawroty. Towarzyszy temu czasami także szum w uszach, drętwienie rąk, bóle barków. Jeśli chcesz uniknąć zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa, kup wyprofilowaną poduszkę i dbaj o kręgosłup regularnie ćwicząc.

Siedzący tryb życia musi być równoważony ruchem, jeśli nie chcemy nabawić się wad kręgosłupa, fot. pixabay
Siedzący tryb życia musi być równoważony ruchem, jeśli nie chcemy nabawić się wad kręgosłupa, fot. pixabay

Brak ruchu = wady kręgosłupa

Nie chcemy Ciebie straszyć, ale tryb życia, który prowadzi wielu z nas skazuje na rehabilitację tuż po 30-stce. Najczęstszą wadą kręgosłupa jest skoliozaopowiada przedsiebiorczepodlasie.pl Anna Bigosińska, fizjoterapeutka z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku. – Skolioza nazywana jest potocznie skrzywieniem bocznym. Dotyczy osób w każdym wieku. Nie leczona doprowadza do zniekształceń klatki piersiowej, ucisków narządów wewnętrznych – głównie płuc i serca. Może prowadzić do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania. Niewielkie skoliozy, do 10%, można leczyć poprzez ćwiczenia korekcyjne. Są one skuteczne tylko w przypadku dzieci, u których wada dopiero się ujawnia. U osób dorosłych, jeśli skrzywienie dochodzi do 20-40%, lekarz ortopeda zleca noszenie specjalnych gorsetów, pasów lędźwiowych, pasów lędźwiowo- krzyżowych, sznurówek czy korektorów postawy.

Rzadziej spotykana jest tak zwana kifoza, czyli wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. W odcinku piersiowym i krzyżowym występuje kifoza fizjologiczna. Z kolei lordoza objawia się skrzywieniem w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Może ona powodować znaczne dolegliwości bólowe. Zwyrodnieniowe narośla w odcinku szyjnym oprócz bólu wyraźnie ograniczają ruchy kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach. W leczeniu lordozy stosuje się gorsety usztywniające, czasem niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Gdy ból zaczyna Ci odbierać siły do pracy

Jeśli coraz trudniej wytrzymać Ci kilka godzin przed komputerem, nie pozostaje nic innego, jak odwiedzić lekarza rodzinnego. Poproś go o skierowanie na prześwietlenie kręgosłupa. Możesz za jednym podejściem zrobić zdjęcia odcinka szyjnego i lędźwiowego, który najczęściej jest narażony na zwyrodnienia. Gdy badanie wykaże zmiany w układzie kostnym, w zależności od diagnozy lekarza, podejmij kolejne kroki, by pozbyć się dolegliwości.

Masz skierowanie na rehabilitację? Zapisz się w kolejkę i czekaj na swój termin w ramach NFZ. Można także wybrać się do prywatnej poradni lub rehabilitanta – tłumaczy Katarzyna Śliwińska, fizjoterapeutka z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku. – Jeśli pacjentowi zależy na dodatkowej konsultacji i szybszych efektach, możemy zaproponować dodatkowe badania. Wykonujemy na miejscu skan oraz videografię postawy ciała, który pozwala ocenić, czy należy pacjentowi przygotować gorset ortopedyczny. Gorset pozwala w krótszym czasie wzmacniać kręgosłup i przywrócić go do właściwej postawy.

Artykuł partnerski

Komentarze