Lokalna firma uruchomiła laboratorium paneli fotowoltaicznych. Pierwsze takie w regionie

Podlaskie przedsiębiorstwo Elsolar, która jest częścią spółki Elmont Grupa SA, stworzyło własne laboratorium paneli fotowoltaicznych. Wykonywane badania mają na celu porównać uzysk energii elektrycznej według danych producentów ze stanem faktycznym, a tym samym porównać pracę różnych modeli w tych samych warunkach. Jest to pierwsze tego typu laboratorium w tej części Polski.

– Zdecydowaliśmy się na laboratorium, ponieważ chcemy wiedzieć, co sprzedajemy. Na ten moment monitorujemy panele wiodących marek, dzięki zastosowanym optymalizatorom działają one niezależnie – opowiada kierownik realizacji Grzegorz Krasowski. – Śledzimy średni dzienny uzysk i konfrontujemy to z instalacjami Klientów. W razie potrzeby jesteśmy w stanie porównać wyniki i odpowiednio zareagować z serwisem.

Wszystkie panele zostały połączone w jednym systemie monitorującym. Laboratorium działa od kwietnia 2020 roku. Po czterech miesiącach od startu działania instalacji porównawczej firma ma już kilka własnych wniosków, jednak nie zdradza szczegółów. Wykorzystuje je do ulepszania oferty w kolejnych realizacjach.

Głównym celem powstania laboratorium jest chęć podnoszenia jakości oferowanych instalacji.

– Liczy się klient, chcemy zatem podnosić jakość świadczonych usług. Szukamy najlepszego stosunku ceny do jakości wybieranych przez nas rozwiązań – mówi dyrektor operacyjny Tomasz Wiśniewski. – Całość jest efektem pracy działu badań i rozwoju.

Laboratorium ma pomóc w wyborze najlepszych rozwiązań na rynku. W planach firma ma również przeprowadzenie testów innych podzespołów, np. falowników i optymalizatorów.

Red. PP, inf. i fot.: mat. pras.

Komentarze