,

Płynąc po dnie Niemna – już dziś promocja wyjątkowej książki i koncert Ponad Chmurami

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza w czwartek, 3 lutego 2022 r., o godz. 17.00, do Spodków PIK przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku na spotkanie promujące książkę „Płynąc po dnie Niemna” Roberta Pawłowskiego oraz koncert zespołu Ponad Chmurami.

„Płynąc po dnie Niemna” to powieść przedstawiająca gehennę codziennego życia Polaków i Białorusinów zamieszkujących Grodzieńszczyznę i Nowogródczyznę. To historia oparta na faktach i prawdziwych losach ludzi. Akcja powieści zaczyna się w czasach I wojny światowej, a kończy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Dzięki tej powieści możemy zrozumieć postawy ludzkie oraz perfidną politykę Związku Sowieckiego i III Rzeszy.

– Noc wrześniowa 1939 roku, w chacie Jana Bohatyrowicza pojawił się Różyc. Spotkanie to wskrzesiło trudne wspomnienia, jak błahe to były problemy, za chwilę miała zweryfikować II wojna światowa. Rzeczywistość, z jaką musiała się zmierzyć tamtejsza ludność pod sowiecką i niemiecką okupacją, przypominała tę z czasów najazdów mongolskich w XIII wieku. Jednak ludzie w trudnych czasach zawsze żyją nadzieją, wypatrując lepszego jutra. W momencie zwątpienia zaczynają przyzwyczajać się do „choroby” i usiłują z nią walczyć, starają się żyć normalnie – czytamy w prezentacji książki.

Zespół Ponad Chmurami (Katarzyna i Nikodem Jacuk) działa od 2013 roku. Wtedy właśnie spotkało się dwoje młodych ludzi wychowanych na muzyce krainy łagodności. Podczas koncertu usłyszą państwo zarówno autorskie kompozycje artystów do tekstów polskich poetek: Marii Konopnickiej, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Wiesławy Kwinto Koczan i Hanny Woś Dewińskiej z najnowszej autorskiej płyty zespołu, której premiera odbyła się w czerwcu 2021 roku, jak i utwory Bułata Okudżawy oraz Leonarda Cohena w polskich tłumaczeniach.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Red. PP

Komentarze