Podlasie coraz bardziej atrakcyjne dla turystów

Popularność turystyki weekendowej ciągle zyskuje, trend wyjazdów w długie weekendy cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku ponad jedna trzecia Polaków zdecydowała się na turystyczną majówkę, a w miejscowościach turystycznych można było spotkać tłumy osób. Okazuje się przy tym, że rośnie zainteresowanie ciszą i spokojem, jakie oferuje nasz region i rok do roku wzrasta liczba zapytań dotycząca noclegów w województwie podlaskim.

W 2019 roku weekend majowy był bardzo łaskawy dla urlopowiczów, najbardziej zorganizowani cieszyli się aż dziewięcioma dniami wolnymi. Tegoroczna majówka dla niektórych zaczęła się już 27 kwietnia i trwała do 6 maja. W tym terminie portal Nocowanie.pl odnotował 1,55 proc. więcej zapytań o nocleg niż w ubiegłym roku.

Przyjrzano się dokładnie preferencjom turystycznym podczas majówki. Najchętniej wybieranym województwem było pomorskie (26 proc.), następnie zachodniopomorskie (21 proc.) i małopolskie (15 proc.). Również dolnośląskie (15 proc.) i podkarpackie (6 proc.) cieszyło się popularnością wśród turystów.

Największy wzrost zainteresowania rok do roku odnotowało województwo podlaskie (aż 68 proc. więcej zapytań o nocleg niż w majówkę 2018), dalej było dolnośląskie (26 proc. więcej), kujawsko-pomorskie (21 proc), świętokrzyskie (17 proc.) i śląskie (11 proc.).

Z tych danych można wnioskować, że turyści na urlop wybierają coraz częściej te mniej oblegane miejsca, unikając tłumów i odkrywając nieznane atrakcje – komentuje Kamila Miciuła, apecjalista ds. marketingu Nocowanie.pl.

Ze statystyk wynika, że największą popularnością w tym roku cieszyło się Zakopane (5,16 proc. wszystkich zapytań o nocleg w tym okresie), a także Karpacz – 3,86 proc.. Na kolejnych miejscach znalazły się Władysławowo (3,56 proc.), Łeba (3,53 proc.), Kołobrzeg (2,88 proc.), Wrocław (2,84 proc.), Kraków (2,36 proc.), Kudowa-Zdrój (2,31 proc.), Sopot (2,16 proc.) i Gdańsk (2,12 proc.).

Najpopularniejsze były wyjazdy w parach, na drugim miejscu znalazły się rodziny z dziećmi, dopiero później grupy znajomych. Ciekawe jest, że coraz więcej osób podróżuje i spędza wakacje w pojedynkę. Oferty dla singli również cieszyły się zainteresowaniem.

Średnia cena noclegu dla jednej osoby to ok. 50 zł, jednak zależnie od lokalizacji, kategorii i standardu obiektu ceny znacznie się różnią.

Red. PP, fot. pafoto.pl

Komentarze