Pomosty Przyszłości – najlepsze przykłady współpracy nauki z biznesem na Podlasiu

Laureaci Pomostów Przyszłości

Pomosty Przyszłości to druga edycja wydarzenia w województwie podlaskim promująca dobre wzorce odnośnie współpracy na linii biznes-nauka i odwrotnie. Organizatorem jest fundacja Technotalenty, a współorganizatorem – województwo podlaskie.

Wydarzenie jest skierowane do podmiotów gospodarczych, instytucji naukowych, przedsiębiorców i naukowców oraz wszystkich osób zainteresowanych współpracą nauki z biznesem. Celem konkursu jest podniesienie świadomości środowisk naukowych i biznesowych odnośnie korzyści płynących z obopólnej współpracy oraz pokazanie najlepszych praktyk i przykładów projektów, które powstały wspólnie i niosą za sobą korzyści dla gospodarki i świata nauki.

12 grudnia 2023 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród drugiej edycji Pomostów Przyszłości. Kapituła konkursowa oceniła ponad 30 zgłoszeń konkursowych w 4 kategoriach: Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego, Pomost do nauki dla osoby, Pomost do biznesu dla instytucji naukowej oraz Pomost do biznesu dla osoby.

Skład kapituły konkursowej:

  • Mariusz Dąbrowski – dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego;
  • Natalia Osica – dyrektor zarządzająca w firmie „pro science”;
  • dr inż. Jakub Jasiczak – prezes zarządu, spółka celowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu;
  • Michał Marciniak – prezes zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego ARH+;
  • dr inż. Artur Ziółkowski – wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie doradczej Design and Business;
  • Sławomir Olejnik – prezes Fundacji Polska Innowacyjna;
  • dr hab. Roman Wójcik, prof. SGGW – dyrektor Instytutu Nauk Leśnych SGGW w Warszawie.

Podczas wieczornej gali wykład pt. „Rewolucja technologiczna, czy kulturowa? Główni gracze: polityka, biznes, nauka” wygłosił gość specjalny – Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Następnie odbył się panel ekspertów zatytułowany: „Bezpieczeństwo energetyczne jako rezultat współpracy nauki i biznesu”, w którym udział wzięli:

  1. Magdalena Godlewska – prezes zarządu Biazet SA;
  2. Maciej Malski-Brodzicki – ekspert ds. wsparcia innowacji, Bank Gospodarstwa Krajowego;
  3. dr hab. inż. Maciej Zajkowski – Politechnika Białostocka;
  4. dr Mariusz Dąbrowski – dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego;
  5. panel poprowadził Tomasz Stypułkowski – wiceprezes fundacji Technotalenty, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

Głównym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu II edycji Pomostów Przyszłości. Na początku została wręczona nagroda specjalna marszałka województwa podlaskiego „OPUS VIRIDIS – dzieło zielone” Biebrzańskiemu Parku Narodowemu. za projekt pt. „Renaturyzacja sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym doliny Biebrzy”. Marszałek postanowił pokreślić ważność tematyki środowiskowej i potrzebę wspierania relacji nauka i biznesu w tym obszarze. Celem projektu jest poprawa warunków dla ochrony siedlisk kształtowanych przez wodę w Basenie Środkowym doliny Biebrzy poprzez kontrolowane gospodarowanie wodą i zasilanie nią tego obszaru.

Następnie zostały wręczone nagrody główne i wyróżnienia przyznane przez kapitułę Pomostów Przyszłości.

Zwycięzcy Pomostów Przyszłości

Pomost do biznesu dla instytucji naukowej

Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Przykładem współpracy pomiędzy nauką a biznesem jest projekt Lyme Detect, który w 2020 rozpoczęło badanie kliniczne prowadzone przez firmę DiaSorin z kliniką. Przy zachowaniu wszelkich rygorystycznych wymogów dotyczących standardów metodycznych, etycznych i naukowych udowodniło ono, że zastosowanie kombinacji pomiaru odpowiedzi humoralnej i komórkowej znacznie poprawia czułość diagnostyki boreliozy z Lyme.

Pomost do biznesu dla osoby

Dr hab. inż. Marek Jałbrzykowski, prof. PB, Profesor Politechniki Białostockiej

Projekt dotyczył sposobu otrzymywania powłok drukarskich o podwyższonych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych do opakowań tekturowych.

Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego

Przedsiębiorstwo TOOLCO Kazimierz Mitroszewski

Nagroda przyznana za projekty: kominek wentylacyjny AIR JET, który obecnie jest najbardziej wydajnym na rynku grawitacyjnym kominkiem wentylacyjnym oraz napinacz ręczny, który dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji gwarantującej wysoką szybkość pracy, wygodę użytkowania oraz możliwość pracy z taśmami opakowaniowymi o różnej szerokości znacząco wyróżnia się na tle napinaczy dotychczas dostępnych na rynku.

Pomost do nauki dla osoby

Leszek Szulc – dyrektor ds. technicznych i produkcji w SaMASZu

Zarządza i nadzoruje projekty w tym m.in.: budowa Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. Cele projektu: Stworzenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego na potrzeby firmy SaMASZ oraz członków Klastra Obróbki Metali.

Wyróżnienia

Pomost do biznesu dla osoby

Dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej

Bezodpadowa technologia produkcji innowacyjnych wyrobów z betonów na bazie energetycznych surowców odpadowych – mieszanki popiołowo żużlowej (MPŻ) oraz poprodukcyjnych odpadów betonowych w postaci kruszywa i zaprawy recyklingowej (ZREC).

Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego

EKTO

Firma zrealizowała Projekt pt. „Opracowanie i wdrożenie do produkcji innowacyjnego napowietrznego rozłącznika próżniowego w obudowie zamkniętej dedykowanego do inteligentnych sieci średniego napięcia” w ramach działania 4.1. „Badania naukowe i prace rozwojowe” Poddziałanie 4.1.4 „Projekty aplikacyjne” programu operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pomost do biznesu dla instytucji naukowej

Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej

Zgłaszany zespół prowadził nowatorskie badania dotyczące zastosowania promieniowania ultrafioletowego w paśmie C (UVC) do dezynfekcji / dekontaminacji.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze