Postawili pszczele ule, uruchamiają nowe linie technologiczne, działają proekologicznie

Sześć uli stanęło na miododajnej łączce, położonej na terenie Mastrepress SA w Podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ten sposób firma, która opowiada się stosowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, chce zwiększyć populację pożytecznych owadów. Lokalizacja zapewnia pszczołom łatwy dostęp także do okolicznych terenów zielonych, dzięki czemu będą mogły produkować miód, korzystając z naturalnych zasobów. Poza tym firma, która obronną ręką wyszła z pandemicznego kryzysu gospodarczego, uruchamia obecnie nowe linie technologiczne do produkcji nowych wyrobów i prowadzi rekrutację pracowników do ich obsługi. Szanse na zatrudnienie ma kilkanaście osób zarówno na produkcji, jak pracowników biurowych.

Firmowa pasieka w mieście? Tak. I – według ekspertów – jest to świetny pomysł, bo pszczoły w miastach są zdrowsze, produkują więcej miodu i – co więcej – jest on mniej zanieczyszczony niż na terenach rolniczych. Poza tym możliwość kontaktu z przyrodą przywiązuje pracowników do firmy i wpływa na poprawę ich samopoczucia. A sama firma postrzegana jest jako proekologiczna i odpowiedzialna za środowisko.

– Zrównoważone metody produkcji i tworzenie proekologicznych rozwiązań w dziedzinie opakowań to fundamenty odpowiedzialności społecznej Masterpress – mówi pomysłodawca projektu, specjalista ds. marketingu Masterpress Dawid Korżyński. – Postanowiliśmy wykorzystać naszą nieużywaną zieloną przestrzeń, stawiając na niej ule i tworząc pierwszą w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pasiekę. Pszczoły odgrywają ogromną rolę w naszym ekosystemie i trzeba je wspierać. Nawet takie pojedyncze, pozytywne działania mogą w konsekwencji przynieść większy, odczuwalny przez środowisko efekt.

Postawienie pasieki nie jest jedynie marketingową deklaracją dbałości o środowisko – Masterpress słynie z proekologicznych rozwiązań, które minimalizują wpływ produkcji etykiet na środowisko naturalne. Stosuje m.in. pompy ciepła i rekuperację uzyskując energooszczędne systemy ogrzewania i wentylacji, obniża zużycie surowców, wykorzystując do druku etykiet folie o niskiej gęstości, a także materiały z tworzywa rPET, pochodzącego z recyclingu. Jeśli tylko jest taka możliwość, korzysta z surowców biodegradowalnych lub nadających się do wtórnego przerobu. Stosowanie nowoczesnego systemu zarządzania chemią drukarską, pozwala z kolei na kontrolę zużycia i minimalizowanie marnotrawstwa farb drukarskich.

– Naszym klientom doradzamy w wyborze rozwiązań w zakresie etykiet przeznaczonych do wtórnego przetworzenia oraz dobieramy odpowiednią technologię druku hybrydowego. W ten sposób zapewniamy, że ich produkty będą się nie tylko doskonale prezentowały, ale również będą mogły być poddane recyklingowi – dodaje key account manager Masterpress Ewelina Szczepańska.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze