Radca prawny wyjaśnia: odpady a nowe obowiązki przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy mają nowy obowiązek, wynikający z Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Nowe przepisy odpadowe dotyczą dużej grupy przedsiębiorców, wystarczy, że wytwarzają śmieci, które nie są zwykłymi odpadami komunalnymi.

Pierwszym krokiem realizacji powyższego obowiązku jest zarejestrowanie się przedsiębiorcy w BDO, czyli bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, którą prowadzą marszałkowie poszczególnych województw.

Wniosek o wpis do Rejestru BDO składają podmioty wymienione w art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Obowiązek wpisu, jak też również od 1 stycznia 2020 r. obowiązek prowadzenia w nim ewidencji i sprawozdawczości odpadów, dotyczy przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady oraz prowadzą ich ewidencję, wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, produkują lub importują opakowania albo kupują je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Kolejną istotną kwestią są konsekwencje, jakie grożą tym, którzy nie dopełnią obowiązków wynikających z ww. ustawy. Ustawodawca przewidział sankcje za gospodarowanie odpadami niezgodne z informacjami zgłoszonymi do rejestru – karę aresztu albo grzywny. To samo grozi za brak wniosku o wpis do rejestru, wykreślenie z rejestru lub złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym.

Iwona Ptaszyńska, fot. pixabay.com

Komentarze