Ryneczki osiedlowe w Białymstoku. Sprawdzamy, czy warto tam kupować i zainwestować

Czekacie na nowe ryneczki handlowe? Miały powstać na czterech osiedlach.

Tłumy przewijają się na giełdzie rolno-spożywczej na ul. Andersa w Białymstoku. Jest taniej, wszystko świeże i mamy duży wybór. Tam jednak zakupy można zrobić tylko do godz. 14.00. Dobrze byłoby mieć w Białymstoku na każdym większym osiedlu miejsca, w których można kupić świeże owoce i warzywa. Ryneczki osiedlowe działają na osiedlu Piasta obok sklepu PSS Społem i na Antoniuku w pobliżu Stokrotki. Odwiedziliśmy nowy ryneczek na ul. Ryskiej. Mijamy Biedronkę. Kilkadziesiąt metrów dalej naprzeciwko nowego bloku „nowe Bojary” możemy zrobić zakupy na stoisku owocowo-warzywnym.

20160428_124425
Widok z ryneczku na ul. Ryskiej – „nowe Bojary”, fot. Przedsiębiorcze Podlasie
20160428_124244
Stoisko handlowe na ryneczku – ul. Ryska, fot. Przedsiębiorcze Podlasie

Ceny owoców i warzyw są konkurencyjne wobec tych w supermarketach. Lokalizacja – wokół parkingi, na których można się zatrzymać. Jest to także trasa dla pieszych zamieszkujących pobliskie domy i bloki. Od miesiąca na nowym ryneczku stoi tylko jedno stoisko. Jeden odważny przedsiębiorca postanowił sprawdzić, czy biznes w tym miejscu ma szanse na zyski.

20160428_124218
Stoisko handlowe na ryneczku – ul. Ryska, fot. Przedsiębiorcze Podlasie

Tylko jeden nowy ryneczek w mieście

Pokazaliśmy Wam pierwszy z czterech nowych bazarów osiedlowych. Zarząd Mienia Komunalnego 22 marca 2016 rozstrzygnął pierwszy przetarg na dzierżawę terenu przy ul. Ryskiej. Stawka wyniosła 18,50 zł za metr kwadratowy. Jak poinformowało nas Biuro Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Białymstoku, do 20 kwietnia 2016 można było składać oferty na kolejne lokalizacje: przy ul. Piotrkowskiej (osiedle Centrum), św. A. Boboli (Starosielce/Leśna Dolina) oraz ul. Antoniuk Fabryczny (Dziesięciny/Wysoki Stoczek). Dzierżawa obejmowała minimum 100 m2. Dzierżawcy mają tam sprzedawać tylko płody rolne, artykuły spożywcze i rękodzieło. Niestety, nie wpłynęły żadne oferty. Zapytaliśmy kilku przedsiębiorców, dlaczego tak się stało.

Szukamy miejsc do handlu ulicznego w mieście – tłumaczy przedsiebiorczepodlasie.pl jeden z właścicieli stoisk. – Ja i moi znajomi handlarze myśleliśmy, że nowe ryneczki osiedlowe to dobry pomysł. Niestety, warunki najmu nie są zbyt atrakcyjne. Brak tam podłączenia do prądu, a ceny najmu są zbliżone do powierzchni wynajmowanych w lokalach, zlokalizowanych na parterze budynków mieszkalnych. Handel uliczny ma przewagę nad lokalizacją w zamkniętych pomieszczeniach. Dobrze byłoby dostosować warunki najmu powierzchni handlowej, a wtedy zapewne znajdzie się więcej chętnych.

20160428_124205
Stoisko handlowe na ryneczku – ul. Ryska, fot. Przedsiębiorcze Podlasie

Zakupy na ryneczku – wspieramy „naszych”

Ryneczek na osiedlu Piasta od lat cieszy się powodzeniem, choć liczba stoisk zmalała w ciągu kilku ostatnich lat ze względu na konkurencję marketów. Mimo to mieszkańcy nadal chętnie kupują na stoiskach handlowych.

Wolę robić zakupy na ryneczku, niż kupować owoce i warzywa w markecie – mówi nam jedna z klientek. – Towar jest zawsze świeży i inaczej smakuje. I mogę liczyć na szczerą radę sprzedawcy.

Czy doczekamy się kolejnych stoisk handlowych w nowo wyznaczonych lokalizacjach na 3 pozostałych osiedlach? Czy szansa na rozwój małej przedsiębiorczości zostanie wykorzystana? Będziemy przyglądać się sprawie.

Komentarze