Studenci zbudowali nowy bolid

25 studentów z zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej dwa lata pracowało nad nowym bolidem klasy Formuła Student. Bolid CMS-07 zostanie oficjalnie zaprezentowany 19 lipca 2021 roku.

To już siódme auto z serii bolidów, jakie biorą udział w zawodach Formuły Student, zbudowane na Politechnice Białostockiej. Przez dwa lata tworzyło je 25 studentów z Cerber Motorsport – zespołu działającego w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W bolidzie CMS-07 studenci poprawili wszystkie istotne parametry auta. Rozpoczęli od poprawy aerodynamiki.

– Zaprojektowaliśmy ponad 25 płatów lotniczych, co zaowocowało zwiększeniem siły nośnej o 45,2%, skutkiem zwiększenia siły oporu o 41,7% – mówi Michał Gleba, koordynator zespołu Cerber Motorsport. – Nowy sposób mocowania elementów oraz wzmocnienia strukturalne pozwoliły na spełnienie wymagań sztywności narzuconych przez regulamin zawodów Formuły Student.

Poprawiony także został dostęp do komputerów pokładowych w bolidzie.

– Dane są następnie wykorzystywane do poprawy parametrów i dostosowania auta do specyfiki torów – wyjaśnia Gleba.

To kolejne auto zaprojektowane i zbudowane przez studentów, które wykorzystuje hybrydową konstrukcję nośną. Została ona wykonana z włókna węglowego oraz aluminiowej przekładki o strukturze plastra miodu (honeycomb).

Formuła Student ogranicza pojemność silnika do 600 ccm. Dlatego studenci wprowadzają wszelkie możliwe innowacje.

– Najważniejszą innowacją dotyczącą silnika i układu napędowego jest wprowadzenie nowego układu smarowania – wyjaśnia Gleba. – W tym sezonie układ ten miał znaczący wpływ na obniżenie środka ciężkości pojazdu, dzięki modyfikacji misy olejowej. Została ona wykonana na podstawie autorskiego projektu opartego o szereg badań.

W tym sezonie zespół weźmie udział w trzech seriach zawodów Formuły Student:

Formula Student Austria – 25.07.2o21 – 29.07.2021; na słynnym torze F1 Red Bull Ring w Spielberg, Styrii.

Formula Student East – 07.08.2021 – 11.08.2021; na torze F1 Hungaroring.

Formula SAE Italy – 11.10.2021 – 13.10.2021; na torze Riccardo Paletti di Varano ‚de Melegar.

Nowy bolid Formuła Student CMS-07 zostanie zaprezentowany w poniedziałek, 19 lipca 2021 roku, na placu przed wejściem do Centrum Nowoczesnego Kształcenia, przy ul. Zwierzynieckiej 16.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze