Tor Wschodzący Białystok ma już rok. Szykuje się widowiskowa impreza samochodowa

To miejsce spotkań obecnych i przyszłych kierowców – nie tylko rajdowców i motocyklistów. Czas na pierwsze podsumowania i świętowanie. 17 listopada Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji na swoim najnowszym obiekcie organizuje widowiskową imprezę samochodową.

Tor Wschodzący Białystok funkcjonuje już od prawie roku. Najmłodszy obiekt Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji to miejsce, gdzie w bezpiecznych warunkach można szkolić umiejętności prowadzenia pojazdów. Odbywają się tu jazdy samochodowe i motocyklowe, rajdy samochodowe, treningi driftu, czyli jazdy w kontrolowanym poślizgu, a także imprezy firmowe. Przez ostatnie 12 miesięcy miejsce to upodobali sobie nie tylko fani motoryzacji.

Przedstawiciele obiektu zapraszają wszystkich na wspólne świętowanie pierwszej rocznicy działalności obiektu. Już w sobotę 17 listopada w godz. 10:00-16:00 obędzie się tu impreza samochodowa: I urodziny Toru Wschodzący Białystok. Będzie to okazja, by przejechać się po nitce toru za symboliczną złotówkę, obejrzeć widowiskowe jazdy w kontrolowanym poślizgu grupy Energo Drift Team i przetestować samochody rajdowe firmy AC S.A. Impreza będzie połączona z akcją charytatywną – zbierane będą pieniądze na leczenie nowotworowe Anastazji Okońskiej.

Program imprezy I urodziny Toru Wschodzący Białystok

* godz. 10:00-11:00: pierwsza tura swobodnych jazd samochodowych pod hasłem „(Jedna) złotówka na (pierwszy) rok”.

Przewidywane są ok. 10-minutowe sesje w grupach po maksymalnie 5 samochodów na torze. Jazda kosztuje 1 zł od auta, którą opłaca się na miejscu. Dodatkowe, dobrowolne wpłaty zasilą konto Fundacji Mam Serce, która zbiera pieniądze na leczenie chorej na raka małej Anastazji.

* godz. 11:15-14:45: pokazy driftu Energo Drift Team połączone z Drift Taxi oraz przejazdy z kierowcami rajdowymi AC S.A.

* godz. 15:00-16:00: druga tura swobodnych jazd samochodowych pod hasłem „(Jedna) złotówka na (pierwszy) rok”.

Tor Wschodzący Białystok służy do szkoleń i treningów, dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności prowadzenia pojazdów w pewnych, bezpiecznych warunkach. Dynamiczna jazda wymaga praktyki, którą można zdobyć właśnie na Torze Wschodzący Białystok, stając się tym samym świadomym, odpowiedzialnym i bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Coraz więcej osób ma tego świadomość. Przez ostatnie 12 miesięcy z obiektu korzystali rajdowcy, motocykliści, ale też zwykli użytkownicy dróg i przyszli kierowcy.

Od początku działalności obiektu do końca października 2018 r. było tu prawie 1 200 kierowców samochodów, którzy mogą korzystać z obiektu przez cały rok. Sezon motocyklowy jest krótszy. W tym roku trwał od 13 kwietnia do 18 października. Z różnych imprez oraz swobodnych jazd motocyklowych w tym roku skorzystano ok. 1 320 razy. Tu swój bolid testowali studenci Politechniki Białostockiej z drużyny Cerber Motorsport. W sezonie wiosenno-letnim pojawiły się także gokarty.

W ciągu roku na Torze Wschodzący Białystok obyło się ponadto ponad 40 wydarzeń i treningów. Jednym z pierwszych był ubiegłoroczny Rajd Barbórka w ramach Samochodowych Mistrzostw Białegostoku. W ciągu roku zorganizowano na obiekcie pięć jazd z elektronicznym pomiarem czasu, który pozwala bardzo precyzyjnie określić czas przejazdu auta. Był także Otwarty dzień samochodowy i Otwarty dzień motocyklowy. Nowych klientów cztery razy zaproszono na imprezę „Poznaj swój tor”, która za każdym razem cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odbywały się treningi driftowe, czyli jazdy autami w kontrolowanym poślizgu. Kilkukrotnie były tu także ekipy telewizyjne, które nagrywały m.in. programy „AutoManiak” i „Zawodowi handlarze” dla TVN Turbo.

Główni partnerzy Toru Wschodzący Białystok to:
– Automobilklub Białostocki, który zorganizował cztery rajdy w ramach Samochodowych Mistrzostw Białegostoku;
– Rzońca Racing Academy, który zorganizował 19 treningów motocyklowych;
– Devil-Cars, który oferuje przejażdżki sportowymi autami, na Torze Wschodzący Białystok zawitał pięciokrotnie;
– AC S.A. (STAG);
– Elmont Grupa, która prowadzi szkolenia i Akademię Bezpiecznej Jazdy;
– Politechnika Białostocka, która testowała tu swój bolid Cerber Motor Sport;
– Suzuki Shell Moto Szkoła;
– PZMOT;
– Toyota Białystok;
– Imperium Group, która organizowała wydarzenie dla firmy Gołembiewscy – dealera Mazdy w Białymstoku;
– Sieńko i Syn – dealer Audi i Volkswagena w Białymstoku;
– Grupa Etna Onyx-Car, która wynajmuje luksusowe auta.

W najbliższych tygodniach na Torze Wschodzący Białystok planowanych jest kilka interesujących wydarzeń:
– 11 listopada: VI runda Samochodowych Mistrzostw Białegostoku, które organizuje Automobilklub Podlaski;
– 17 listopada: I urodziny Toru Wschodzący Białystok;
– 1 grudnia: jazdy z pomiarem czasu;
– 8 grudnia: Samochodowe Mistrzostwa Białegostoku.

Tor Wschodzący Białystok to jedyny tego typu obiekt szkoleniowy w województwie podlaskim. To projekt, który białostoczanie wybrali w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2015. Zlokalizowany jest na południe od centrum Białegostoku przy ul. Ciołkowskiego, tuż obok Aeroklubu Białostockiego. Obiekt ma nawierzchnię asfaltową, ok. 930 m długości i 10-12 m szerokości. To idealne miejsce do amatorskiej jazdy w celach szkoleniowych oraz doskonalenia techniki jazdy. Pomiędzy odcinkami zasadniczymi toru istnieją jezdnie łącznikowe, które umożliwiają dodatkowe kombinacje wyznaczenia tras jazdy.

Red. PP, fot. BOSiR

Komentarze