Ubezpieczenie na życie – czy warto je mieć?

Osoby odpowiedzialne, dbające o swoją przyszłość często decydują się na wykupienie ubezpieczenia na życie i zdrowie. Taka polisa zapewnia poczucie bezpieczeństwa dla siebie i rodziny. Podpowiadamy, czym jest ubezpieczenie osobowe i jak je wybrać. 

Czym jest ubezpieczenie na życie i zdrowie?

Najprościej rzecz ujmując jest to nieobowiązkowa forma zabezpieczenia finansowego dla najbliższej rodziny osoby ubezpieczonej w przypadku śmierci lub wystąpienia poważnej choroby. Taka polisa to produkt wybierany przez ludzi rozsądnych i twardo stąpających po ziemi. W praktyce ubezpieczenie osobowe w razie śmierci osoby nim objętej zapewnia wsparcie finansowe dla jego rodziny, którego kwota jest równa sumie polisy. Omawiany produkt gwarantuje świadczenie również w przypadkach poważnych zachorowań, jak na przykład: na udar lub chorobę nowotworową oraz w razie nieszczęśliwych wypadków doznanych w czasie pracy lub w domu. Mogą to być między innymi: złamania, utrata wzroku, słuchu lub uszkodzenie organów wewnętrznych. Skutkami takich nieszczęśliwych wypadków mogą być konieczność długotrwałej rehabilitacji lub utrata zdolności do wykonywania zawodu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób myślących o przyszłości swoich bliskich, które zapewnia im finansowe bezpieczeństwo. 

Powody, dla których warto się ubezpieczyć

Ubezpieczenie na życie i zdrowie to rozsądny wybór z bardzo wielu powodów. Do najważniejszych z nich należą:

  • wzrost komfortu życia ubezpieczonego – taka osoba nie musi obawiać się o przyszłość najbliższych i może cieszyć się życiem ze świadomością zapewnionego wsparcia dla rodziny.
  • zabezpieczenie zobowiązań finansowych – w przypadku śmierci lub utraty zdolności do pracy osoby ubezpieczonej jej niespłacone kredyty i pożyczki przechodzą na osobę współmałżonka. Omawiana polisa pozwoli spłacać raty zobowiązań, nie wpływając negatywnie na płynność finansową rodziny.
  • pokrycie kosztów rehabilitacji – w sytuacji gdy osoba ubezpieczona ginie w wypadku samochodowym, a jej dziecko doznaje poważnych urazów polisa na życie daje możliwość sfinansowania kosztów leczenia. 

Jak wybrać dobrą polisę na życie?

Istnieje szereg aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia osobowego. Przed dokonaniem tego wyboru warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli i zdecydować się na tą spełniającą wszelkie oczekiwania. Można wybrać pakiety podstawowe zapewniające bezpieczeństwo bliskich, jak również rozszerzone zabezpieczające własną przyszłość. Często wybierane dodatki do takich polis to: gwarancja pokrycia kosztów leczenia lub operacji chirurgicznych, świadczenia finansowe otrzymywane w przypadku zgonu współmałżonka oraz tzw. ubezpieczenie posagowe. To ostatnie rozwiązanie zapewnia spokojną przyszłość dla dzieci, w przypadku śmierci rodziców. Warto też zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie na zdrowie połączone z polisą na życie. Taka opcja gwarantuje dofinansowywanie kosztów leczenia oraz znacznie ułatwia kontakt ze specjalistami z danej dziedziny medycyny. 

Ubezpieczenie osobowe – na jaki okres?

Ubezpieczenie na życie i zdrowie może zostać wykupione na okres od roku do kilkudziesięciu lat. Podejmując decyzje o długości trwania wykupionej polisy powinno się zwrócić uwagę na takie czynniki jak: wiek ubezpieczonego, czas trwania jego zobowiązań finansowych, stan zdrowia oraz niebezpieczeństwo wynikające z wykonywanej przez niego pracy. Warto zdecydować się na wykup polisy na czas nieokreślony ponieważ zapewnia to bezpieczeństwo i płynność finansową rodzinie osoby objętej polisą. Niezależnie od okresu trwania ubezpieczenia osobowego jest to bardzo ważny produkt, który pozwala spać spokojnie rodzicom, dzięki gwarancji wsparcia dla siebie samych oraz ich dzieci.

Artykuł partnerski

Komentarze