Nierealny. Nowy Arteon jest szybki, fotogeniczny i mądry

Z Arteonem jest trochę jak z kimś bardzo ważnym, albo bardzo ładnym. Gdy ktoś taki wchodzi do pomieszczenia, skupia na sobie wszystkie spojrzenia. Poranek spędzony z nowym Volkswagenem prowadzi mnie do wniosku, że jest i bardzo ładny, i robi wrażenie ważnego. Jedna rzecz mnie zmartwiła. Auto coraz bardziej i coraz skuteczniej naśladuje relacje z człowiekiem. Co mam na myśli?

Ile i jak szybko – Volkswagen Arteon na drodze

Arteon to wyrazista, zapadająca w pamięć sylwetka i nadwozie typu fastback. Moją uwagę niemal od razu zwróciły drzwi gran turismo – pozbawione u góry ramek okna, wyglądają bardzo elegancko. Na urodzie się nie kończy. Wśród silników wybieramy w dwustopniowej skrzyni biegów DSG w silniku benzynowym lub diesla, o pojemności od 1.5 TSI do 2.0 TDI Bi- turbo. Dostępny jest napęd na przód lub cztery koła. W tabelkach ze średnim zużyciem paliwa najniższą wartością jaką znajdziecie, będzie 5,9l/100km. Oczywiście przy normalnej, codziennej jeździe nie należy spodziewać się aż tak dobrego wyniku. Auto ma nowoczesny silnik, który pracuje na korzyść kierowcy nie tylko siłą, ale też stosunkowo oszczędnym spalaniem. Najlepsze silniki zapewniają przyspieszenie do setki poniżej 6 sekund. W Volkswagenie najbardziej zdumiewa elektronika, którą z biegiem lat, coraz łatwiej nazwać sztuczną inteligencją czy elektroniczną empatią.

Auto naśladuje relacje z człowiekiem – systemy wspierające kierowcę

Kiedy prowadzący traci panowanie nad kierownicą, auto automatycznie włącza światła awaryjne i rozpoczyna hamowanie. Zjeżdża w najbliższe dostępne miejsce.– to jedna z pierwszych informacji, którą przekazał mi białostocki dealer Volkswagena na spotkaniu przed jazdą próbną. System ten działa we współpracy z Lane Assist, jeśli po rozszerzonym wezwaniu do jazdy kierowca nie podejmie takiego działania, do akcji wkracza Emergency Assist. Przejmuje na siebie prowadzenia samochodu aż do całkowitego zatrzymania. Na czym to polega? Jeśli system odnotuje brak aktywności ze strony kierowcy oraz po weryfikacji innych parametrów stwierdzi jego nieaktywność, Volkswagen będzie utrzymywał tor jazdy, uruchamiając jednocześnie światła awaryjne oraz inicjując lekkie hamowanie. Proces ten trwać będzie do momentu całkowitego zatrzymania się pojazdu, działa on tak by zapobiec uderzeniu w samochód znajdujący się przed Tobą. Emergency Assist to ciekawe rozwiązanie, sprawdza się na długich trasach ale i podczas jazdy po mieście. Czuwa nad prawidłowym przebiegiem podróży. Ryzyko wypadków zostaje ograniczone do minimum. – mówi Diana Malinowska z Sieńko i Syn – autoryzowanego dealera Volkswagena w Białymstoku.

Druga generacja systemu Emergency Assist dobrze wypada na testach i sprawia, że auto w bardzo realny sposób opiekuje się swoim pasażerem. Nad bezpieczeństwem żony, mamy, dzieci czy brata, czuwają już nie tylko poduszki powietrzne czy ESP, a cała masa elektronicznej inteligencji. Volkswagen Arteon dzięki połączeniu komputera z GPS doświetla zakręt jeszcze zanim auto zacznie skręcać. On po prostu wie, gdzie na trasie  jest zakręt i dużo wcześniej dokładnie programuje całe oświetlenie pod tę sytuację. To samo robi tempomat, regulując prędkość. Oczywiście wszystkie te funkcje można wyłączyć.

Coraz częściej auto nam pomaga, rozwiązuje problemy, rozbawia, dba o bezpieczeństwo, zdrowie, spędza z nami czas. W jakiś sposób troszczy się i opiekuje pasażerem. Nigdy nie zastąpi człowieka, ale bez wątpienia tworzy pozory jakiegoś rodzaju relacji. Tutaj to bardzo wyraźnie widać. Poziom automatyzacji i intuicyjności systemów elektronicznych Arteona tego dowodzi.

Volkswagen Arteon – jazda próbna w Białymstoku

Do Waszej dyspozycji oddaję galerię zdjęć, które zrobiłem w ciągu kilku godzin spędzonych z autem. Często słyszę – przede wszystkim od przedsiębiorców – że dobre auto służy im nie tylko do komfortowej jazdy, ale też robienia wrażenia na potencjalnych biznesowych partnerach i – w efekcie – zarabiania pieniędzy. Arteon powinien sobie z tym nieźle poradzić, bo faktycznie zwraca uwagę przechodniów i innych kierowców. W mojej opinii ten samochód świetnie nadaje się do jazdy w trasę i po mieście. Dzwoniąc do salonu, zapytajcie o termin na jazdę próbną i długoterminowy wynajem z niską ratą w Sieńko i Syn tel. 85 66 44 127.

 

 

Komentarze