Krajowe Sieci Tematyczne – „Wnioski i rekomendacje z prac KST w ramach PO KL”

Członkowie Krajowych Sieci Tematycznych, reprezentujących wszystkie obszary wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego (adaptacyjność, dobre rządzenie, edukacja i szkolnictwo wyższe, zatrudnienie i integracja społeczna) oraz reprezentanci Regionalnych Sieci Tematycznych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wypracowali wnioski i rekomendacje podczas ostatniego seminarium w Warszawie. Stowarzyszenie Europartner AKIE z Białegostoku, jako jedyna organizacja z woj. podlaskiego także jest członkiem KST. Krzysztof Mnich, prezes Zarządu Europartnera, biorąc czynny udział w pracach zespołu, dzielił się m.in. swymi spostrzeżeniami związanymi z realizacją Projektu Innowacyjnego „Wieloletnie kontraktowanie usług społecznych w woj. podlaskim” (więcej nt. projektu TUTAJ).

Drugiego dnia seminarium podsumowano sesje warsztatowe oraz zaprezentowano działania Krajowej Instytucji Wspomagającej i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w zakresie realizacji działań Osi IV Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa.

Dla uczestników Seminarium najcenniejsze, co wynoszą ze spotkań KST, to networking rozpatrywany w trzech aspektach:

  1. Nawiązanie kontaktów osobistych i utrzymywanie relacji, tworzenie sieci wzajemnych powiązań z realizatorami innych projektów innowacyjnych, przedstawicielami instytucji zarządzających i Instytucji Pośredniczących oraz pracownikami KIW i ekspertami oceniającymi strategie i walidującymi produkty.
  2. Kontakty osobiste i zawodowe, poznanie ciekawych ludzi – kreatorów innowacji.
  3. Wzajemne wspieranie się przy realizacji własnych projektów dzięki możliwości uczenia się od innych, dzieleniu się doświadczeniem, wymianie poglądów, dyskutowaniu problemów i możliwych rozwiązań, pozyskiwaniu informacji zwrotnych o własnym projekcie.
  4. Wymiana informacji i rozwój wiedzy o innowacjach społecznych podejmowanych w ramach projektów innowacyjnych, inne spojrzenie na rozwiązywanie problemów powszechnie znanych.

Jak czytamy w raporcie: „Najcenniejsze, co wynoszę ze spotkań KST, to:

  • „kontakty z przedstawicielami innych projektów oraz możliwość dzielenia się doświadczeniami, problemami i rozwiązaniami”
  • „kontakty zarówno z beneficjentami realizującymi inne projekty innowacyjne, jak i przedstawicielami instytucji zarządzających i IP”
  • „zapoznanie się z innowacjami dotyczącymi zróżnicowanych zagadnień związanych z zatrudnieniem i integracją społeczną”
  • „możliwość uczenia się i opracowywania własnych dokumentów z wykorzystaniem doświadczeń z innych projektów”
  • „rozwój wiedzy z zakresu planowania i wdrażania projektów innowacyjnych”
  • „jakościowe podejście do oceny produktów innowacyjnych, a nie ocena wskaźników”
  • „informacja zwrotna na temat mojego projektu”

Z całością sprawozdania i wypracowanymi rekomendacjami można zapoznać się TUTAJ oraz w załączeniu do artykułu.

Seminarium Sieci Tematycznych foto1

Komentarze