Odbierają śmieci m.in. w Białymstoku. Teraz wchodzą do Lublina

Koma, która zajmuje się wywozem białostockich nieczystości, wygrała przetarg na obsługę najbardziej problematycznego sektora w Lublinie. Firma, której wizytówką są nowoczesne i innowacyjne śmieciarki, podpisała umowę z magistratem w Lublinie.

Koma to rodzinna firma z Ełku, od dwóch lat swój oddział ma również w stolicy województwa podlaskiego. Odbiorem nieczystości w północno – wschodniej Polsce zajmuje się od przeszło dziesięciu lat.

Dziś przedsiębiorstwo obsługuje ponad 300 tysięcy gospodarstw z 60 gmin w sześciu województwach Polski. W Lublinie Koma współpracowała m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym. Zajmowała się także odbiorem odpadów budowlanych samego miasta, jak i okolic. Od stycznia 2019 r. będzie obsługiwała w Lublinie sektor IV (Stare Miasto i Śródmieście).

Już od kilku lat współpracujemy z miastami wojewódzkimi w północno – wschodniej Polsce, czyli Olsztynem czy Białymstokiem. Teraz naturalną konsekwencją jest Lublin – powiedział Maciej Ciołek z firmy Koma. – Wygraliśmy przetarg i będziemy obsługiwali dość problematyczny sektor. Z jednej strony wąskie uliczki i duże rozproszenie mieszkańców będzie wymagało od nas sporej logistyki, a z drugiej strony musimy pamiętać, że to bardzo prestiżowe miejsce, tłumnie odwiedzane przez turystów.

Umowa na obsługę sektora będzie obowiązywała 2,5 roku. Wartość kontraktu to ok. 16 mln zł brutto. W Lublinie pracę znajdzie 50 osób. Aktualnie firma poszukuje pracowników na stanowiska: kierowca samochodu ciężarowego z uprawnieniami HDS i ładowaczy.

Koma to rodzinna firma dysponującą wyłącznie polskim kapitałem. Zatrudnia ponad pół tysiąca osób. Jej wizytówką są nowoczesne i innowacyjne śmieciarki. Obecnie standardem są śmieciarki jednokomorowe, gdzieniegdzie można zauważyć pojazdy wyposażone w dwie komory, które odbierają np. plastik i makulaturę jednocześnie do dwóch oddzielnych komór. Tymczasem Koma stworzyła i opatentowała innowacyjną zabudowę do śmieciarek, za pomocą której możliwe jest odbieranie aż trzech rodzajów odpadów (np. plastiku, papieru i szkła) w jednym czasie, ze wszystkich rodzajów pojemników.

Wiosną 2018 r.na terenach Parku Naukowo – Technologicznego w Ełku i Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej spółka córka Komy – Comeco – rozpoczęła budowę fabryki, która będzie produkować wielofunkcyjne zabudowy samochodów ciężarowych, które będą przystosowane do wywozów odpadów komunalnych.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze