Smartfon – rzecz warta zabezpieczenia

Smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Chyba niewielu ludzi – zwłaszcza tych, którzy korzystają z nich od najmłodszych lat – potrafi sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie bez tych urządzeń. Jako że są to rzeczy codziennego użytku, a jednocześnie nie są tanie, warto zaopatrzyć się – najlepiej od razu przy ich zakupie – w odpowiednią formę ich ochrony.

Prototyp telefonu komórkowego wykonała w latach pięćdziesiątych firma Ericsson, tworząc urządzenie ważące około czterdziestu kilogramów, przypominając kształtem walizkę. Dla porównania cena tego urządzenia wynosiła tyle co niejeden samochód w tamtych czasach. Jakiś czas później Motorola stworzyła oraz wypuściła swój pierwszy telefon komórkowy DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage). W tym przypadku telefon ważył już jedynie niecały kilogram, a swymi wymiarami porównywany był do cegły. Pierwsza wiadomość SMS została wysłano dopiero około dwadzieścia lat po tym wydarzeniu, czyli w roku 1992.Wydaje się, że od tamtych lat minęły całe wieku. Nasze obecne telefonu posiadają wiele innych funkcji, pozwalając bez trudu łączyć się z Internetem. Podobnie jak nasze komputery stacjonarne, pracują pod kontrolą systemu operacyjnego, na którym działa odpowiednia platforma do tworzenia różnego rodzaju aplikacji.

Smartfony i dzieci

Według raportu „SmartKids” przeprowadzonego w Polsce w 2016 roku i poświęconego dzieciom w mobilnym świecie, aż 82 procent z 714 rodziców potwierdziło, że ich dziecko korzysta z urządzeń mobilnych. Dla dzieci poniżej drugiego roku życia wskaźnik ten wynosił około 40 procent. W przypadku dzieci powyżej ósmego roku życia badania wykazały, że 100 procent wykorzystuje urządzenia takie jak smartfony czy tablety. Badani rodzice potwierdzają, że z własnych urządzeń korzysta niemalże jedna czwarta dzieci, a połowa dzieli swe urządzenia z rodzicami. Jak widać posiadanie telefonu jest już dla nas czymś zupełnie normalnym. Nawet wśród najmłodszych brak posiadania smartfonu bywa zaskakujący. Nie jest tajemnicą, że dzieci z reguły nie przywiązują dużej wagi do rzeczy materialnych, gdyż nie pojmują do końca ich wartości. Z tego powodu zdarza się, że przez nieuwagę przyczyniają się do ich uszkodzeń. Jako że telefony nie należą do najtańszych rzeczy, to i naprawa ich często bywa dość dotkliwa finansowo. Smartfony są obecnie wyjątkowo delikatne, głównie z uwagi na wyświetlacz, który zajmuje cały przedni panel telefonu, a jego uszkodzenie nieraz wiąże się koniecznością wymiany całego aparatu.

Pokrowiec, etui czy bumper?

W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony powinniśmy rozważyć zakup odpowiedniego etui, które zabezpieczyłoby nasz telefon od mechanicznych uszkodzeń. Pokrowiec powinien być rzeczą obowiązkową szczególnie dla tych, którzy korzystają z telefonu, będąc w ciągłym ruchu. Niekiedy taka ochrona potrafi oszczędzić sporych kosztów związanych z naprawą, a cena samej osłony jest stosunkowo niewielka. Do wyboru mamy wiele rodzajów osłon, jak chociażby kabury, futerały, pokrowce – w różnych kolorach i wzorach. By zapewnić odpowiednią ochronę dla naszego smartfonu, powinniśmy wybrać etui stworzone z twardego, ale elastycznego materiału, o lekko wystających kantach. Dla wielu osób taka forma zabezpieczenia może zajmować nieco więcej miejsca w kieszeni, a także wydawać się mało atrakcyjna – stworzono dla nich alternatywne rozwiązanie zwane „bumperem”. Jest to osłona przeznaczona do płaskich telefonów, zazwyczaj gumowa, która osłania tylną płytkę oraz boki urządzenia. Jednak sporą wadą w tym przypadku okazać się może brak ochrony wyświetlacza.

Wyzwania codzienności

Chronienie telefonu przed upadkiem to tylko jeden z problemów. Samo codzienne użytkowanie powoduje występowanie zarysowań oraz maleńkich uszkodzeń na obudowie i wyświetlaczu, przez co urządzenie traci na wartości wizualnej. Z tego powodu zaleca się mimo wszystko zabezpieczyć telefon, a szczególnie ekran, hartowanym szkłem. Samo korzystanie z telefonu nie traci z tego powodu na jakości, a dobrze spasowane może okazać się niewidocznie na pierwszy rzut oka. Należy jednak pamiętać, że nie gwarantuje to całkowitej ochrony przedniej szybki. Szkło również traci z czasem na wytrzymałości. W przypadku niektórych modeli smartfonów może wystąpić problem z różnorodnością tego typu zabezpieczeń. Niekiedy firmy zajmujące się sprzedażą telefonów nie produkują jednocześnie pokrowców do wszystkich swoich modeli, przez co znalezienie oryginalnego etui może czasami okazać się nieco problematyczne. Dopasowane obudowy do telefonów proponuje między innymi SONY, między innymi do modelu Xperia XA. Warto również zauważyć, że dla niektórych osób dostępność dopasowanych zabezpieczeń może wpływać na decyzję zakupu danego telefonu. Równie ważne jak specyfikacja jest dla nich bowiem trwałość urządzenia, możliwość użytkowania go możliwie długo. Warto przede wszystkim chronić swój smartfon, jeśli od czasu do czasu korzystają z niego nasze dzieci.

Artykuł partnerski

Komentarze