Dlaczego setki białostockich rodzin przeprowadziło się do Wasilkowa?​ Sprawdziliśmy ceny mieszkań i czas dojazdu

Dolina_Cisow

Podlaskie się wyludnia, a Wasilków w ciągu 20 lat powiększył liczbę mieszkańców prawie o 40%. 

Wasilków to miasteczko, w którym wszystko jest w pobliżu – las, zalew, rzeka. Osiedle na Lisiej Górze w Wasilkowie przyciągnęło setki nowych lokatorów. 8 lat temu można tu było kupić mieszkanie w cenie ok. 2500-3500 zł za metr kwadratowy. Na rynku wtórnym za mieszkanie 45m2 na tym osiedlu zapłacisz poniżej 200 tys. złotych. W Białymstoku za podobne mieszkanie co najmniej 50 tysięcy więcej. Wielu określa miasteczko mianem „sypialni” Białegostoku.  O komentarz poprosiliśmy socjologa z Uniwersytetu w Białymstoku oraz burmistrza Wasilkowa.

W Wasilkowie, w latach 1995-2014 liczba ludności wzrosła z 7629 do 10677, a więc o prawie 40% – tłumaczy dla przedsiebiorczepodlasie.pl Łukasz Wołyniec, pracownik Instytutu Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku. – Choć dane GUS wskazują, że województwo podlaskie stopniowo się wyludnia, to gminy bezpośrednio sąsiadujące z Białymstokiem odnotowują wzrost liczby mieszkańców. Wasilkowa nie należy jednak sprowadzać wyłącznie do funkcji sypialnianej czy rekreacyjnej. Gmina oferuje sporo miejsc pracy także dla mieszkańców Białegostoku i wydaje się, że taka sytuacja się utrzyma. 

Mieszkańcy bloków na osiedlu Lisia Góra znajdujących się bliżej lasu przez pół roku słuchają śpiewu ptaków, fot. Przedsiębiorcze Podlasie
Mieszkańcy bloków na osiedlu Lisia Góra znajdujących się bliżej lasu, przez niemal pół roku mogą słuchać śpiewu ptaków, fot. Przedsiębiorcze Podlasie

Wasilków posiada niezbędną infrastrukturę komunalną, usługową i edukacyjną. Z drugiej strony miasteczko jest uzależnione od Białegostoku pod względem usług takich jak szkolnictwo wyższe, administracja, kultura i rozrywka.

Nie lubię określenia sypialnia – mówi w rozmowie z przedsiebiorczepodlasie.pl burmistrz Wasilkowa, Mirosław Bielawski. – Sypialnia wskazywałaby na to, że mieszkańcy Wasilkowa są tu tylko po to, by przenocować i nic ich z tym miejscem nie łączy. Owszem, część mieszkańców spędza w Wasilkowie wieczory, a na weekendy wyjeżdża do rodzin mieszkających w Białymstoku i innych miastach na Podlasiu. Jest także spora grupa mieszkańców, którzy mają dzieci uczęszczające do naszych przedszkoli i szkół. Nowe rodziny szybko zaprzyjaźniają się z rdzennymi Wasilkowianami. Cieszę się, że mamy nowych mieszkańców, bo wprowadzają nową energię w to miasto.

Mirosław Bielawski, Burmistrz Wasilkowa, fot. UM Wasilków
Mirosław Bielawski, Burmistrz Wasilkowa, fot. UM Wasilków

Co dalej?

W roku 2017 Wasilków i Białystok będzie łączyć nie tylko jezdnia. Budowana będzie ścieżka rowerowa prowadząca z Białegostoku przez Wasilków, aż do Świętej Wody. W inwestycji przewidziano oddzielny most dla rowerzystów na rzece Supraśli. Powstanie także kilka ścieżek rowerowych na drogach wylotowych z Wasilkowa.

Jestem na etapie ważnych rozmów z przedsiębiorcami – dodaje Mirosław Bielawski, Burmistrz Wasilkowa – które zaowocować mają utworzeniem w Wasilkowie od kilkudziesięciu do kilkuset miejsc pracy. Przeznaczyliśmy konkretną działkę na inwestycję. Decyzje powinny nastąpić do końca tego roku. Staramy się także pozyskać środki na budowę pływalni w Wasilkowie. Prawdopodobnie w przyszłym roku ruszy budowa kolejnych bloków na osiedlu Lisia Góra. Zależy to od wywiązania się ze zobowiązań Spółdzielni Mieszkaniowej w Wasilkowie.

100
Wasilków, godz. 7.17, za chwilę wsiadam do autobusu nr 100. Na przystanku przy ul. Polnej wsiada najwięcej pasażerów, fot. Przedsiębiorcze Podlasie

Powstaje osiedle w dolinie

Od dwóch lat w Wasilkowie, tuż przed wjazdem do głównej części miasta powstaje kolejne osiedle bloków mieszkaniowych – Dolina Cisów. Ceny mieszkań 2-poziomowych w Dolinie Cisów kształtują się od 3 tys. za metr. Ceny mieszkań z antresolą, które będą możliwe do kupienia tylko do III etapu inwestycji, to kwoty od 3850 zł. Yuniversal Podlaski wybrał na lokalizację osiedla malowniczą okolicę. Osiedle jest położone na terenach zielonych, blisko zalewu w Wasilkowie. Po drugiej stronie znajdują się ogródki działkowe. W pobliżu jest Folwark Nadawki. Do centrum Białegostoku autem dotrzemy stamtąd w 12 minut. Autobusem podmiejskim około 20 minut.

20160516_072518 (1)
Wasilków, godz. 07.24, mijam osiedle Dolina Cisów, w drodze do Białegostoku w autobusie nr 100, fot. Przedsiębiorcze Podlasie

Mieszkania w Dolinie Cisów kupują klienci, którzy szukają osiedla cichego, spokojnego, a zarazem malowniczego, bez wysokich wieżowców – opowiada Hubert Piekut z Yuniversal Podlaski. – Uciekają od zgiełku i codziennego pośpiechu, jaki panuje w mieście. Mimo położenia osiedla na granicy Białegostoku, do centrum można dotrzeć autem w kilka minut. Mieszkania mają atrakcyjną cenę, dlatego zainteresowanymi są głównie młode małżeństwa szukające mieszkań w programie MDM. Pierwsi lokatorzy już mieszkają. Znajduje się tam około 190 mieszkańObecnie powstaje trzeci etap inwestycji – to 136 mieszkań w 5 budynkach. Trwają prace projektowe nad kolejnymi etapami. Realizacja osiedla jest podzielona na 8 etapów. W zależności od sprzedaży będziemy rozpoczynali budowę kolejnych bloków.

Jeden z nowych bloków w Dolinie Cisów, fot. Yuniversal Podlaski
Jeden z nowych bloków w Dolinie Cisów, fot. Yuniversal Podlaski

Dojazd „100” do Białegostoku

Chciałam dojechać autobusem nr 100 na godz. 8.00 do centrum Białegostoku. Wyruszyłam z przystanku przy ul. Polnej w Wasilkowie o godz. 7.17. Wysiadłam na przystanku zwanym „Trzy kłosy” o godz. 7.40. Idę w kierunku głównego skrzyżowania w stolicy Podlasia. Trasa autobusem z osiedla Lisia Góra w Wasilkowie do centrum Białegostoku zajęła 31 minut. Podobny czas trzeba poświęcić na dojazd autobusem do centrum z osiedli znajdujących się na obrzeżach Białegostoku.

20160516_074048 (2)
godz. 7.40, przystanek „Trzy kłosy”, ul. Sienkiewicza obok ul. Ogrodowej w Białymstoku, fot. Przedsiębiorcze Podlasie
20160516_074348 (1)
godz. 7.43, w tle Galeria Jurowiecka, autobus nr 100 dowiózł mnie do centrum Białegostoku, fot. Przedsiębiorcze Podlasie

 

Komentarze