Zalety związane z inwestowaniem w fundusze ETF

Fundusze ETF (Exchange Traded Fund) to niezwykle popularne instrumenty finansowe, które od kilkunastu lat szturmują największe parkiety giełdowe na świecie. Dostrzegając potencjał ETFów, coraz więcej inwestorów stara się zdywersyfikować portfel inwestycyjny, zawierając w nim także tego typu produkty. Poznajmy najważniejsze zalety ETFów.

Nieograniczony potencjał zysków ETF

Zacznijmy od pierwszej zalety, która być może nie jest dla wielu inwestorów zachętą, ale może stanowić punkt zapalny dla tej grupy osób, która dotychczas decydowała się na powierzenie swoich pieniędzy funduszom inwestycyjnym. Wprawdzie fundusze ETF to także pewna pochodna funduszy inwestycyjnych, lecz zasada działania tych instrumentów jest nieco inna. Na czym polega różnica?

Przede wszystkim na tym, że fundusze indeksowe ETF cechują się pasywnym modelem zarządzania – naśladują konkretny instrument, surowiec, walutę lub indeks giełdowy. A zatem jeśli indeks giełdowy ze względu na korzystną sytuację gospodarczą szybuje do góry, to samo dzieje się z poziomem cenowym funduszu ETF. Tradycyjne fundusze inwestycyjne natomiast mają często ustalone stopy zwrotu ze względu na prognozowany benchmark, i to poniekąd ogranicza ich potencjał do nieograniczonych zysków. Oczywiście bezpośrednie inwestowanie w akcje, forex czy kryptowaluty to także potencjał do osiągania ogromnych, niczym nieograniczonych zysków, jednak ETFy to atrakcyjna propozycja z kilku dodatkowych powodów.

Niskie koszty transakcyjne

Jedną z podstawowych zalet inwestowania w fundusze ETF jest niski koszt transakcyjny. W tradycyjnych funduszach inwestycyjnych opłata pobierana przez TFI obejmuje nie tylko koszty giełdowe, ale także koszty przechowania kapitału, koszty wynagrodzenia analityków, koszty poboczne TFI i wiele więcej. Fundusze TFI, ze względu na swoją specyfikę i mechanikę naśladowania ruchów instrumentu bazowego nie generują tak dużych kosztów, co pozwala na ograniczenie prowizji z 2, a czasem nawet 4% do ułamków tych wartości. Fundusze ETF oczywiście różnią się kosztami w zależności od giełdy, na której są notowane, jednak na stronie brokera możemy z łatwością dowiedzieć się o wszystkich kosztach związanych z inwestycją w ETF.

Duża płynność funduszy ETF

Każdy, kto próbował sprzedać akcje spółki notowanej na jednej z niewielkich giełd, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak duży problem może sprawić płynność rynku. Z jednej strony minimalna zmienność, z drugiej strony brak chętnych do odkupienia instrumentu. Fundusze ETF nie mają tego problemu i cechują się bardzo dużą płynnością, co zawdzięczamy między innymi animatorom rynku ETF.

Artykuł partnerski

Komentarze